| RizeaPepeIoan a întrebat:

Bună ziua
Am doi peruși mascul și femelă pui ambii

Se pot îmblânzii, și după cât timp, precizez că ai mei sunt speriați că de bombe

1 răspuns:
| anonym2024 a răspuns:

Da, perușii pot fi îmblânziți, dar este important să abordați acest proces cu răbdare și atenție. Îmblânzirea perușilor poate dura diferit pentru fiecare individ, depinzând de personalitatea și experiențele lor anterioare. Iată câteva sfaturi care vă pot ajuta să îmblânziți perușii:

Obțineți încrederea: Începeți prin a petrece timp lângă colivia lor și vorbindu-le cu voce joasă și blândă. Nu încercați să-i atingeți imediat dacă sunt speriați.

Hrăniți-le din mână: O metodă eficientă este să începeți să le oferiți mâncare direct din mână. Aceasta le va arăta că sunteți o sursă de hrană și că nu sunt în pericol în preajma voastră.

Vorbiți-le calm: Vorbiți-le în mod regulat cu un ton calm și blând. Perușii pot învăța să recunoască vocea umană și să asocieze aceasta cu experiențe pozitive.

Folosiți recompense: Recompensați comportamentele bune cu gustări sau atenție. Acest lucru îi va încuraja să fie mai receptivi și să asocieze interacțiunea cu dvs. cu ceva plăcut.

Începeți cu atingeri ușoare: Odată ce perușii par să fie mai confortabili în preajma voastră, încercați să atingeți ușor partea din spate a gâtului sau spatele. Atingerile ușoare pot contribui la construirea încrederii.

Folosiți o abordare graduală: Fiecare pas în îmblânzire trebuie să fie gradual. Nu încercați să-i forțați sau să-i speriați. Respectați ritmul și confortul lor.

Petreceți timp împreună: Cu cât petreceți mai mult timp în preajma perușilor, cu atât vor deveni mai familiarizați cu prezența voastră și vor deveni mai puțin speriați.

Amintiți-vă că fiecare peruș este unic, și progresul poate varia de la un individ la altul.