| Andreea270805 a întrebat:

Am găsit un câine pe strada care este lovit la lăbuță, nu poate sa calce pe ea.Nu am posibilitatea sa îl duc la veterinar...ați putea sa îmi daci niste sfaturi in legătura cu ce sa fac cu el?

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Incep prin a te felicita pentru implicare happy.
Imi pare rau sa-ti spun dar catelul trebuie dus la medic, acasa nu ai cum sa-l tratezi.De regula consultul este gratuit in cabinetele veterinare, cel mult poate costa 20-25 lei.Eu te sfatuiesc sa-l duci la medic sa afli ce problema are, dupa daca nu te descurci cu costurile tratamentului, apeleaza la un ONG sa preia catelul.Chiar daca ar fi vorba de o problema ce nu se poate trata/vindeca, asa cum a tras concluzia DragosMatei, NU ESTE NECESARA EUTANASIA.Am vazut si am tratat cazuri grave (caini loviti de masina, maltratati de fostii stapani/hingheri), mereu exista o cale de a vindeca doar sa ajunga pe mana unui medic bun. Apeleaza pe Facebook daca nu poti sa-l duci singura la medic. Sper sa ne dai vesti bune curand happy si sper sa te ajute raspunsul meu.Multa sanatate blanosului.

2 răspunsuri:
| DragosMatei123 a răspuns:

Daca e schiop de mult timp, atunci nu ai ce sa-i faci. Eventual termina-l, ca sa-i opresti suferinta

| inesb a răspuns:

In primul rand trebuie sa-l vada un veterinar ca sa aflii care este motivul pentru care schioapata... in caz ca nu are nimic in pernute, s-ar putea sa fie vorba de o problema mai grava. Daca isi tine, totusi, piciorul in pamant din cand in cand si poate calca pe el, nu o sa coste atat de mult o consultatie si un tratament.