| 111111111aaa a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am un caine de 1 an si cateva luni. Nu am prea stat cu el, pentru ca locuiam in alt oras, dar mai veneam. Acum 3-4 zile, am inceput sa il dresez, dar nu ma asculta. Am inceput sa ii dau si recomense. Dar nimic.
Il mai pot dresa? As vrea sa il dresez pentru paza.
Si mai am o problema, e agresiv la mancare. Cum il pot face sa nu mai fie agresiv la mancare?
Ajutati ma va rog!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum 3-4 zile, am inceput sa il dresez, dar nu ma asculta. Am inceput sa ii dau si recomense. Dar nimic.
Se poate dresa și la această vârstă. dar cu tehnică de dresaj, nu după ureche,

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

Uite aici cateva clipuri foarte interesante:
https://youtu.be/jFMA5ggFsXU
https://youtu.be/JIVEOmocEkc
https://youtu.be/-G16EX6b8Xg

| Dddonkey a răspuns:

Am avut un caine pe care l am dresat, as spune eu din punctul in care era agresiv, foarte antisocial si enrgie foarte ridicata cu informatii de pe internet.
Poate fii greu, frustrant pentru tine cat si pentru caine, si poate dura timp pana se creaza un echilibru si o relatie de master/prieten. Cainii de obicei si intr o casa plina de oamenii v or vedea o singura persoana pe care il/o v or vedea ca pe stapanul(suprem) lui si se vor relata lui/ei mai natural.
Cainii au nevoie de trei lucrurii principale : execitiu zilnic, plimbare si afectiune. S ar putea sa fie mult daca nu ai mult timp dar mai bine ai face asta aproape in fiecare zi pentru un durata de timp mai scurt decat la paste si craciun. Ai fii surpins cat de important e pentru un caine care chiar daca are gradina de 2 kilometrii patratii(exagerez hihi) dar tot necesita sa ii scosi in "societate". E foarte important pentru un caine sa socializeze cu altii cainii cat si cu altii oamenii. Una din cele mai marii greselii ale mele sunt ca nu am realizat asta pana tarziu. E ca si cu noii, imagineaza ti ca te tine mama ta numai in casa si nu vorbestii cu nimeni cu toate ca ai tot ce vrei in casa.
Cel mai important e sa stii ca e inca tinar(indiferent cat de repede creste) si iti trebuie RABDARE. Cainii simt cand sunt intr-un mediu toxic si daca te enervezi nu il vei ajuta nici pe el si nici pe tine.
Incearca sa ii invetii comportamentul, care nu poate fi usor de dedus dar va ajuta pe amandoi pe termen lung.
Fii clar si concis cu el si daca ai decis ca nu are voie pe canapea(exemplu) e important ca tu cat si cei din casa sa respecte deciziile de acest gen. Cainele nu functioneaza ca si cum bunica ma lasa sa ling cratita dar bunicu nu. Pentru ei nu e nu si da inseamna da.
Unul dintre cei mai bunii tipii in mediu online si eficientii ar fi Cesar Milan(Youtube).
Rabdare, Succes, si La multi anii!

| deeajk109 a răspuns:

Tu nu poti să îl dresezi singură, eu aș da bani sa îl duc la dresaji.