| Jkjkjkjk a întrebat:

Buna ziua! Am un pește betta in vârstă de 3 ani. As dori sa îi pun un filtru si un încălzitor. Acvariul are 12 litri. Ce tip de filtru ar avea nevoie si care este temperatura necesara?

Răspuns Câştigător
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Un filtru este important pentru a menține apa în acvariu curată și sănătoasă pentru peștele tău Betta. În cazul în care acvariul tău are 12 litri, ar trebui să alegi un filtru care poate filtra între 4 și 8 litri pe oră. În ceea ce privește încălzitorul, temperatura optimă pentru un Betta este între 74 și 78 de grade Fahrenheit (23 și 26 de grade Celsius). Asigură-te că alegi un încălzitor care poate menține temperatura constantă în acvariu. Este important să monitorizezi temperatura regulat pentru a te asigura că încălzitorul funcționează corect și că peștele tău este confortabil.

2 răspunsuri:
| Azxten a răspuns:

Sa nu ii pui filtru!
Pestii Betta sunt stresati intr-un mod ingrozitor de la filtrare, va sta numai sus deasupra filtrului si nu va putea cobora, va incerca sa coboare, va reusi si il va ridica filtrul in cateva secunde.
In schimb, trebuie incalzitor intern sau extern, tu alegi.
Temperatura recomandata pentru un peste betta este de 75-80 de grade Fahrenheit(23-26 grade Celsius). Apa mai rece poate ucide pestii betta, deoarece sistemul imunitar al pestilor betta va încetini și îi va face susceptibili la boli. Apa mai fierbinte ii poate face inconfortabili și ii îmbătrânește rapid, deoarece metabolismul lor va crește.