| ZV3N1337 a întrebat:

Buna ziua, ma confrunt cu următoarea situație, am un cățel(femelă mai exact) in vârstă de aproape 9 luni. In martie pe data de 1 a intrat in călduri, perioada de călduri a trecut insă am observat ca in momentul urinarii încă elimina sânge? Este normal sa elimine sânge atâta timp?

4 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Nu trebuie data la monta inca pentru ca este un copil deocamdata

| Felissa13Eden a răspuns:

Probabil e gravidă.

| readytofly a răspuns:

Bună ziua! Observația dumneavoastră despre cățelușa care elimină sânge după perioada de călduri poate fi un motiv de îngrijorare. În mod normal, perioada de călduri la câini se referă la intervalul de timp în care femela manifestă interes pentru împerechere și poate dura între 6-12 luni, în funcție de rasă și particularitățile individuale ale fiecărui câine. Sângerarea poate fi parte din faza de proestru, care precede estrul (perioada efectivă de călduri), și este normal să dureze între trei și șaptesprezece zile.

Dacă observați că sângerarea continuă după această perioadă, este recomandat să consultați un medic veterinar. Sângerarea prelungită poate fi un semn al unei infecții sau alte probleme de sănătate care necesită atenție medicală. Medicul veterinar va putea să efectueze o examinare fizică și, dacă este necesar, teste suplimentare pentru a determina cauza sângerării și pentru a recomanda cel mai bun curs de tratament.

Este important să acționați prompt pentru a asigura sănătatea și bunăstarea cățelușei dumneavoastră. Sper că aceste informații vă sunt de ajutor și cățelușa dumneavoastră va fi bine curând!

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna ziua! Perioada de calduri la puii de caini este putin haotica, s-ar putea sa dureze mai mult decat de obicei, sa vina mai devreme decat ar trebui, deci e relativ normal. Atata timp cat nu sunt alte probleme de sanatate, de tipul sa nu manance, sa nu bea apa, sa fi avut capuse pe el, sa aiba temperatura, nu este ceva grav. Cu stima!