| Ely9009 a întrebat:

va cer ajutorul in legatura cu un porumbel pe care l-am gasit acum 2 zile pe strada... avea un ochi lipit si secretii galbene la ambii ochi, l-am prins si l-am curatat, i-am pus picaturi de ochi si crema cu kanamicina si l-am tinut intr-o cutie peste noapte. Inca mai are secretii la ochi dar nu atat de urate ca la inceput. Nu e complet maturizat, mananca si bea apa, zboara prin apropiere si se intoarce la mine in curte, nu pleaca de aici. Deocamdata incerc sa il prind iar sa ii mai pun picaturi si crema. Ce boala poate avea si cum il mai pot ajuta? Va multumesc mult si astept un raspuns...

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mimi a răspuns:

Cel mai bine ar fi sal duci la veterinar pentru ca porumbeii pot imprastia anumite boli putind fi fatale pentru oameni. nu trebuie sa il duci in nici un caz afara pentru ca acest fel de raceala se transmite prin gainat si starnut. nu e numaidecat sa ii pui picaturi. e nevoie solutie de tiamutin cca 12, 5 % care trebuie adaugata in apa de baut a porumbelului. 3 ml e de ajuns pentru un litru de apa. asta e o raceala a ochilui insa poate fi un simpton al salmonellei. mai bine il duci la veterinar sa nu te infectezi si tu cu ceva nu va costa mult. mama mea e doctor veterinar ea mi-a spus bafta voua!