| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Astazi am fost la oftalmolog, problema fiind ochiul drept cu care vedeam in ceata+ un "chalazion" pe pleoapa aceluiasi ochi. Acesta mi-a precris "Betabioptal picaturi" pentru ochi si "kanamicina sulfat crema" pentru chalazion. L-am intrebat despre mediul in care trebuie sa tin aceste medicamente, de cate ori le iau si cand le iau... insa nu mi-a trecut prin minte sa intreb daca sa imi pun picaturi in ambii ochi sau doar dreptul(cel cu problema). Deci? Voi ce spuneti? Ar trebui in ambii sau doar in dreptul? Tin sa precizez ca nu am cum sa iau contactul cu doctorul respectiv pana miercurea viitoare cand trebuie sa ma duc inapoi la el pentru a vedea cum rezolvam cu ochelarii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

PIcaturile se pun intotdeauna in ambii ochi

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Brigaela):

Inca o mica intrebare, asta daca nu va pierd timpul... Iau o picatura odata? Sau mai multe la un loc? Gen: Iau o picatura acum si una peste cateva ore, ori iau doua acum si doua peste cateva ore?

| Brigaela a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Exact cum ti-a spus medicul, nu este standard (scrie pe reteta)

4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

In ambele ochi se pun picaturile.