| Tinna_Cristina_1989 a întrebat:

Bunaa,am un papagal micul alexander de 2 luni,e foarte speriat inca chiar si cand ne miscam prin casa.L-am scos putin la zbor prin casa ca sa se mai obisnuiasca cu noi dar degeaba,se zbate,se raneste singur-de muscat nici nu mai zic, are un cioc...cand e singur in camera e mai relaxat,tipa, mai si croncaneste in legea lui...cum sa-l imblanzesc? sad

Răspuns Câştigător
| Sprike a răspuns:

Asta mi s-a intamplat si mie odata si intr-un final a murit deaorece se lovea ca nu prea stia sa zboare si a facut infectie la o aripa

4 răspunsuri:
| AlexPaliciuc a răspuns:

Dai un pumn si zi sa stea cumintelaughing)

| deea186 a răspuns:

Ar fi bine sa i cumperi pereche si sa il ti departe de locuri prea publice poti sa il ti intr-o camera mai goala dai drumul prin camera si u fa miscari bruse ca sa nu il speri stai mai mult timp cu e si incearca sa vorbesti incet sau sa fluieri prin preasma lui acetea il calmeaza si stiu forte bine ca si eu am avut papagali de genul asta, eu am reusit sa il dresez astfel ii trebuie mai mult timp sa se acomodeze. Sper ca te-am ajutat :*

| corector11 a răspuns:

I-ai o partenera. Asa nu se va mai simti singur si s-ar acomoda mai repede cu atmosfera. Sau macar pune-i o oglinda in colivie; o sa il tina ocupat un timp happy.

| CuteSmile a răspuns:

Am avut si eu un micul alexander care era ca al tau dar am încercat sa vorbesc cu el si sa nu fac mișcari bruște si încetul cu încetul am început sa ne imprietenim. Dar faza cu muscatul asa.fac toți papagali ca sa își apere teritoriul,sad oricât de apropiat as fi eu de al meu acum tot ma musca. Si partea cu tipatul poate ca încearcă sa vorbească happy.al meu asa face happy. funda?