| Bondarel99 a întrebat:

Cainele meu a disparut 2 zile de acasa. El mai iese la plimbare pe strazi pentru ca stam intr-un oras mic si asa e obisnuit el de foarte multi ani (vreo 15), dar intotdeauna vine acasa dupa maxim 15 minute. Azi de dimineata l-am gasit dupa multe cautari, intr-o curte parasita la o strada distanta si nu ne mai recunostea deloc, avea privirea pierduta, ochii in lacrimi, gusa si ceafa umflate, dar se tine pe picioare si putea merge cat de cat insa nu mai stia cine suntem, nici nu a dat din coada cum facea de obicei si era foarte speriat. L-am luat acasa si nu vrea sa manance nimic. A venit medicul veterinar sa il vada si a zis ca are un traumatism si posibil hematom sau edem si ca e posibil sa isi revina pentru ca a rezistat 2 zile asa dar din cauza ca e batran nu stie daca ar avea sanse mari. A zis ca nu ii poate face nimic, doar sa il tinem la caldura.
Credeti ca isi va reveni? Isi va recapata memoria? Sau e posibil sa nu ii fi afectat memoria dar sa fie in stare de soc si sa nu mai reactioneze?

Răspuns Câştigător
| Rares19dri a răspuns:

Off saracutul de el. E normal sa reactioneze asa un caine dupa un soc, gen mna. Sta in firea lor.
Eu am avut aproximativ 15 caini si vreo 10 pisici, mbine, nu toti odata si toti mi-au murit. Ba calcati de masina si cei mai multi au fost otraviti. Acum am un arici ca animal de companie?
Deci sa revenim la cainele tau ca am ajuns la alt subiect!
Acum vreo 2 ani am gasit un caine pe marginea unui drum si era lovit la cap foarte rau.
Picioarele din spate i-au fost paralizate complet?
Si se târa, atat putea face si "schelăia"...
Iti dai seama ca nu l-am putut lasa acolo. l-am luat acasa, l-am bandajat dar era foarte speriat.
Dupa cam 3 saptamani si-a revenit complet!
Nu ai de unde sa stii cand se poate intampla o minune?
Si nu in toate cazurile au dreptate veterinarii! Cand am fost ultima data la un veterinar atata mi-a injectat un pisic (era otravit) si i-a facut mult mai rau... Erau 2 pisici otraviti in acelasi timp si celalalt am zis sa nu-l mai ducem si ghici ce?
M-am uitat la niste retete pe net si le-am aplicat pe toate! Tot ce am gasit! Stiu ca una era ceva gen cu ulei sa vomite sau nu mai stiu sigur, oricum ceva asemanator, deci i-am bagat solutia respectiva pe gat, a vomitat, a inceput sa-si revina incetul cu incetul si dupa nu a mai avut nimic! Dar soarta a fost ca a plecat de acasa dupa aproximativ un an si nu s-a mai intors... Mbine, nu se pune problema la tine ca un caine nu-si paraseste casa asa usor si nu e atat de predispus la accidente!
Chiar sper sa se faca bine!
Ce rasa e?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu cred că medicul ce l-a VĂZUT e cel mai in măsură să răspundă la intrebările tale. E adevărat, 15 ani la câine e echivalent cu vreo 80 la om.
Sănătate!

| Bondarel99 explică (pentru sierra1):

Stiu dar ma intrebam daca mai are cineva idee despre astfel de situatii...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa se întâmplă în viața extrauterină, după ce ieșim din mama. Unii oameni au parte de moarte câinească, câte un câine moare ca un om. A trăit o viață fericită cu voi în familie, a fost liber când a dorit să se plimbe singur. La 15 ani asta echivalează cu 100 de ani pentru un om.

| Bondarel99 explică (pentru sadrian46):

Da dar ma doare sufletul sa il vad asa si sa nu stiu daca si cand isi va reveni, nici macar nu stiu daca si ce il doare, nu vrea sa manance...

| Rares19dri a răspuns:

Mda. Nu cred ca se pune problema de memorie.
Si eu am un caine care a fost foarte rau batut si acum dupa vreo 5 ani inca se sperie din orice. E panicat.
Cainelui tau o sa ii treaca mai mult ca sigur desi e batran dar incearca sa petreci cat mai mult timp cu el! Pune-te in locul lui, sa zicem ca esti torturat de niste nebuni, iti dai seama ca ramai cu niste traume dar cand vezi familia langa tine (in cazul lui stapanul, adica tu) te simti mai bine!
Si nu te gandi ca e batran si ca moare de batranete! Poate el se simte bine dar e foarte speriat.
Sper ca se va face bine in timp cat mai scurt.
Si te rog mult ceva! Da-i o mangaiere calda din partea mea❤

| Bondarel99 explică (pentru Rares19dri):

Multumesc pentru incurajare.
Eu m-am gandit ca si-a pierdut memoria dar vad ca merge destul de bine si cred ca daca avea traumatism serios la cap ii afecta si mersul.
E posibil sa fie in stare de soc si de asta sa nu reactioneze dar nu inteleg de ce nu a avut nicio reactie nici cand s-au dus parintii mei sa il ia de acolo, langa noi se simtea mereu in siguranta si ne iubea dar cand au pus mana pe el a incercat sa fuga si da sa muste. Si nu inteleg de ce nu a venit acasa singur pana acum.
Oricum saracul a stat 2 zile in frig, ploaie, zapada, singur si probabil si de asta e in soc.
Nu stim ce a patit, cred ca l-a lovit masina, ca rani nu are deloc.

| Rares19dri a răspuns (pentru Rares19dri):

Scuze pentru "?" Autocorector prost...

| Bondarel99 explică (pentru Rares19dri):

Nu e de rasa. Adica e un caine pitic cu blana scurta si portocalie. Dar tin foarte mult la el, a fost zi de zi cu noi foarte multi ani si nu are cum sa nu ma doara sufletul cand il vad asa si cand vad ca nu isi mai recunoaste stapanii...

| Rares19dri a răspuns (pentru Bondarel99):

Te inteleg perfect!
Nu conteaza rasa unui animal, marimea sau culoarea.
Gandeste-te ca eu m-am atasat foarte mult de un arici!
Ma bucur ca mai exista oameni ca tine care iubesc atat de mult animalele.
#RESPECT MAXIM?

| Rares19dri a răspuns (pentru Rares19dri):

!*

| Bondarel99 explică (pentru Rares19dri):

.
S-a stins azi dimineata. Imi simt inima sfasiata crying(((

| Rares19dri a răspuns (pentru Bondarel99):

Off saracutul de el. E normal sa reactioneze asa un caine dupa un soc, gen mna. Sta in firea lor.
Eu am avut aproximativ 15 caini si vreo 10 pisici, mbine, nu toti odata si toti mi-au murit. Ba calcati de masina si cei mai multi au fost otraviti. Acum am un arici ca animal de companie?
Deci sa revenim la cainele tau ca am ajuns la alt subiect!
Acum vreo 2 ani am gasit un caine pe marginea unui drum si era lovit la cap foarte rau.
Picioarele din spate i-au fost paralizate complet?
Si se târa, atat putea face si "schelăia"...
Iti dai seama ca nu l-am putut lasa acolo. l-am luat acasa, l-am bandajat dar era foarte speriat.
Dupa cam 3 saptamani si-a revenit complet!
Nu ai de unde sa stii cand se poate intampla o minune?
Si nu in toate cazurile au dreptate veterinarii! Cand am fost ultima data la un veterinar atata mi-a injectat un pisic (era otravit) si i-a facut mult mai rau... Erau 2 pisici otraviti in acelasi timp si celalalt am zis sa nu-l mai ducem si ghici ce?
M-am uitat la niste retete pe net si le-am aplicat pe toate! Tot ce am gasit! Stiu ca una era ceva gen cu ulei sa vomite sau nu mai stiu sigur, oricum ceva asemanator, deci i-am bagat solutia respectiva pe gat, a vomitat, a inceput sa-si revina incetul cu incetul si dupa nu a mai avut nimic! Dar soarta a fost ca a plecat de acasa dupa aproximativ un an si nu s-a mai intors... Mbine, nu se pune problema la tine ca un caine nu-si paraseste casa asa usor si nu e atat de predispus la accidente!
Chiar sper sa se faca bine!
Ce rasa e?

| Ilovedogs234 a răspuns:

Sa stii ca sigur e traumatizat. Probabil cineva l a bătut sau ceva si de asta. Eu am avut un caine care a fugit de acasa si l-am găsit traumatizat adică exact ce ti sa întâmplat tie!

| Bondarel99 explică (pentru Ilovedogs234):

S-a stins azi dimineata. Imi simt inima sfasiata crying(((