| BicutsBia2011 a întrebat:

Care este cea mai simpla reteta de clatite?big grin Funda

Răspuns Câştigător
| sddsdsdewre a răspuns:

3 oua, 3 cani faina din alea mari si 8 canute apa apoi le pui laa prajit si gata le manjesti cu gem sau cu ciocolata sau cu ce mai ai pe acolo si gata. funda?

4 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

2 oua, 500 lapte si faina pana se face ca o smanatana

| Karinakari99 a răspuns:

Clătitele sunt animale? De asta ai postat aici? Oricum să ştii că pe net găseşti o grămadă de reţete de clătite şi să fiu mai explicită întreabă-l pe " Goguţă "! Mă refeream la " Google "!

| lrls a răspuns:

Ingrediente Clatite cu lamaie/poti pune si altceva
100 g faina
2 oua
2 lamai - se foloseste coaja rasa si sucul proaspat stors
1 lingurita zahar
varf de cutit de sare
300 ml lapte
30 g unt

Mod de preparare
Clatitele cu lamaie sunt delicioase si simplu da facut. Pentru aceasta reteta trebuie sa preparati aluatul de clatite la care adaugati coaja de lamaie.Se amesteca toate ingredientele, mai putin untul, si se lasa deoparte o ora.
Se unge tigaia cu unt si se fac clatitele, una cate una.

Mod de servire
Se servesc cu umplutura de fructe proaspete, lemon curd, gem sau cu putin suc de lamaie stors deasupra.
Sursa acestei retete este blogul culinar Mitinita

| ketanal a răspuns:

2 oua, lapte, o lingura de ulei amestecate si faina cat sa fie compozitia nici prea lichida, nici prea groasa.