| AnonimGirl a întrebat:

Care sunt simptomele unei pisici cu hernie?

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna AnonimGirl,
Hernile pot fi de mai multe feluri, fiecare are altfel de simptome.
Cea mai cunoscuta e cea ombilicala care apare sub forma unei umflaturi la nivelul burtii (nivelul buricului). Daca o apesi, intra in cavitatea abdominala. Hernia la anumita varsta trebuie operata.
De care tip de hernie ai vrea sa afli mai multe?
Pa, pa

3 răspunsuri:
| AnonimGirl explică:

Eu vreau sa-mi dati simptomele herniei normale. Nu-mi dati la cele ombilicale...etc.

| sorinsam1995 a răspuns:

Aproape ca si la un om, adica nu mai face efort si miauna de durere.

| vladutzul09 a răspuns:

O hernie ombilical este o afeciune în care coninutul abdominal ieseprin peretele abdominal în zona ombilicului. Herniile mici, în general, nusunt o problem. Se recomand remedierea unei hernii mai mari datoritriscului de strangulare a anselor intestinale.

Cauza exact a unei hernii ombilicale este necunoscut, dei cele maimulte sunt considerate a fi ereditare. Aceasta este cel mai frecvent omalformaie congenital cauzat de embriogeneza defectuoas. Orificiulombilical este o component anatomic normal pân la natere inândcont de faptul c acesta conine vasele de sânge care traverseaz de lamam la fetus. Acest orificiu se închide la natere la animluul normal, astfel c hernia apare în cazul în care orificiul nu mai reuete s seînchid.

Herniile ombilicale sunt mult mai comune la câini decât la pisici. Acesteaapar pe linia median a peretelui abdominal, prin inelul ombilical i potavea o varietate de mrimi de la foarte mici pân la foarte mari. Herniaapare ca o mas abdominal moale în zona ombilicului. În funcie dedimensiunea orificiului, structurile abdominale, cum ar fi grsimeafalciform sau epiplonul pot migra prin orificiu. Acest lucru, de regul, nucauzeaz o problem. Cu toate acestea, în cazul în care orificiul estesuficient de mare, o ans intestinal poate rmâne captiv în sacul herniardeterminând o problem care pune în pericol viaa animluului. Dinacest motiv, se recomand ca herniile mai mari s fie remediate dupdiagnosticare. Aceast operaie este cel mai adesea efectuatconcomitent cu intervenia chirurgical de castrare sau sterilizare. funda big grin