| fataaaa a întrebat:

Buna TPU.Care sunt simptomele unei pisici turbate? Dar ale unui caine? P.S. Fara comentarii jignitoare.

Răspuns Câştigător
| CasaSiDesign a răspuns:

Si la caini si la pisici simptomele sunt cam la fel:
1. Faza prodomala dureaza 2-3 zile si se manifesta prin modificari de comportament, febra, reflexe oculare incetinite si uneori animalul isi linge insistent si isi roade locul muscat;
2. Faza furioasa dureaza 2-4 zile; animalul da semne de agresivitate, iritabilitate, are tendinta sa muste animale si obiecte aflate in apropiere, musca si/sau inghite obiecte necomestibile, fuge de acasa, poate fi dezorientat, alergand fara tinta, cu miscari dezordonate, poate avea crize epileptiforme, tremuraturi, prurit (mancarimi) violent la locul muscaturii, care il determina sa isi smulga bucati de carne cu dintii si, contrar mitului "hidrofobiei", nu se teme de apa;
3. Faza paralitica dureaza 2-4 zile si se manifesta prin paralizia intregului corp, incepand cu locul muscaturii care a produs boala; in scurt timp cainele nu mai poate inghiti, saliva ii curge din gura si are un aspect spumos. In aceasta faza cainele nu este periculos pentru ca nu poate musca. Se instaleaza coma si moartea se produce datorita paraliziei muschilor toracici care rezulta in incetarea respiratiei.

| fataaaa explică (pentru CasaSiDesign):

Mai astept cateva raspunsuri, daca nu apare unul mai bun iti dau tie funda.Mersi ca m-ai lamurit!

| fataaaa explică (pentru CasaSiDesign):

Iti dau tie funda ca nu am mai primit raspunsuri.

| CasaSiDesign a răspuns (pentru fataaaa):

Multumesc frumos!

| fataaaa explică (pentru CasaSiDesign):

Nu ai pentru ce! Chiar ai meritat-o!

5 răspunsuri:
| Albnegru10 a răspuns:

Comportament agresiv. Bale la gura.