| TurcoaicaTa a întrebat:

Cate kilograme ar trebui sa aiba un caine pechinez la o saptamana?

5 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

750-900 grame

| andrei1121 a răspuns:

User in greva (numi comvine sa va dau raspunsuri si eu sa nu primesc)

| d0pex a răspuns:

Greutate la femela 5, 5 kg si la mascul 5kg.

| LorettaLorelay a răspuns:

In jur de 1kg ar trebui sa cantareasca happy

| ewsiatat a răspuns:

Clasificarea rasei: pekinezul este un membru al cainilor mici de companie. Au fost crescuti initial pentru companie, in prezent avand acceasi utilitate.

Cerinte de hrana: este nepretentios la hrana avand in general un apetit bun.

Media de viata: 9-15 ani. Media de viata este de 13-15 ani.

Numarul de pui pe fatare:este de 3 catelusi. Pot avea uneori dificultati la fatare datorita marimi si formei capetelor puilor fiind necesara in acest caz operatia prin cezariana.

Descriere fizica generala: Pekinezul este un caine de talie mica, compact cu o fata caracteristica, scurta, plata si o coada abundent imbracata, curbata pe spate.

Inaltimea la femela si mascul intre minim 15 cm si maxim 23 cm.
Greutate la femela 5, 5 kg si la mascul 5kg.

Categoria de dimensiune: mic

Inaltimea si greutatea: masculii trebuie sa masoare intre 15-23 cm si sa nu catareasa mai mult de 5kg. femelele masoara intre 15 si 23 cm la exemplarele adulte si trebuie sa nu cantareasca mai mult de 5, 5kg.