| smarteye a întrebat:

Ce as putea sa ii fac pisicii mele ca sa nu ii mai cada parul in continuu? O pieptan in fiecare zi si tot ii cade parul. Ii cade foarte mult!

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Este in sezonul de naparlire dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii cada foarte mult par. Daca ii cade foarte mult inseamnca ca ori organismul sau nu are toti nutrentii pentru a functiona corect, ori are o iritatie sau boala de piele. Deci daca crezi ca ii cade foarte mult ( smocuri mari) atunci te-as sfatui sa te duci cu ea la un veterinar sa vezi problema dar si rezolvarea.

| ilinc a răspuns:

E foarte normal fiecare pisica face asa. sa nu ii faci ceva ca o imbolnavesti

| veronique122003 a răspuns:

Buna! Se pare ca pisica ta este in sezonul de naparlire si prin urmare lasa o cantitate mai mare de blana decat alta data. Nu te ingrijora. E normal. Periaz-o in fiecare zi de preferabil de 2 ori pe zi sau daca are blana lunga chiar si de 3 ori. In plus poti cumpara din pet-shopuri sau farmacii veterinare sampoanespeciale pentru pisici si sa ii faci baitza. Sper ca te-am ajutat. Daca te ajuta mai mult uite: http://www.animalutul.ro/......-par/1971/ Fundita? :)

| RainbowDash a răspuns:

Este ceva normal sa ii cada. Anmalele isi schimba blana datorita schimbarii vremii. Exact asa face si pisica mea. Pieptanand-o o ajuti sa faca schimbarea asta mai repede! :* happy sper ca te-am ajutat! happy

| Adrian_Radoi_1999 a răspuns:

Pai e usor de zis dar pisicile trec printr-o perioada de naparlire si le cad patul timp in care nu o sa scapi de parul lor(Primavara, Toamna sper ca te-am ajutat funda?

| Iulyanna87 a răspuns:

Este normal sa ii cada parul in acest sezon, nu te alarma. Exista la magazinul de animale o anume soluție...