| criss753 a întrebat:

ce sa fac ca pisicii mele sa nu-i cada parul de pe ea?

Răspuns Câştigător
| XDeDeeX a răspuns:

Naparlirea la pisici poate fi controlata prin periatul si pieptatul blanii in mod frecvent. Periatul zilnic si pieptanatul blanii inlatura parul deteriorat si mort, ajutand pisica sa-si mentina pielea si blana sanatoasa. Pisicile cu parul ingrijit si periat des tind sa naparleasca mai putin.

Periatul pisicii trebuie facut usor, in perioade scurte, intr-o atmosfera pozitiva si trebuie oprit la protestele pisicii.

Folosirea recompenselor poate face ca sedintele de periat sa fie placute, iar pisicii sa-i placa aceasta activitate. Cu cat o faci sa-i placa mai mult, cu atat mai dese si mai lungi pot fi sedintele de periat.

Piepatanatul pisicii se va face delicat, in directia in care creste parul, pentru a aranja blana si a descurca parul incalcit.

Daca blana prezinta zone care nu pot fi pieptanate din cauza buclelor si a parului incurcat, va trebui sa folosesti o foarfeca pentru a tunde acea zona. Pisicile cu parul lung vor fi pieptanate intai cu un pieptane cu dinti mai rari, apoi cu unul cu dintii mai desi. Pentru a evita ranirea pisicii, daca blana acesteia este foarte incurcata sau deteriorata, se recomanda consultarea unui medic veterinar.

2 răspunsuri:
| jamal000 a răspuns:

Nu ai ce sa ii faci, dar o poti peria mai des!

| SüßesHäschen a răspuns:

Nu poti sa ii faci nimic, toate pisicile patesc asta chiar si a mea, mergi la veterinar si i-ai o solutie sau shampon sa nu-i mai cada parul asa de tare... ( apropo pisica ta naparleste )