| Hikarie a întrebat:

Ce caine sa imi cumpar?
Locuiesc in Japonia, la casa si ma gandesc ce caine sa imi cumpar.
Ieri am fost intr-un petshop si am gasite niste oferte foarte bune. Intre 700-900 euro cea ce e foarte bine.
Nu pot sa ma decid intre un Beagle (femela) si un Shiba Inu (mascul). Preturile sunt cam la fel, asta oricum nu conteaza prea mult.
Mai vreau sa mentionez ca eu plec de acasa cam 5-6 ore pe zi la facultate, deci cainele va fi singur. De la petshop mi-au spus sa cumpar o cusca mai mare si in timpul in care sunt plecata cainele e obisnuit sa stea in asa ceva.
As vrea sa il tin in casa insa se poate juca si in curte.
In rest il pot duce afara de 3 ori pe zi. Nu am copii mici in casa si nici alte animale de companie in casa.
Voi ce imi recomandati: Beagle sau Shiba Inu?

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Uite caracteristicile celor doua rase:
http://www.zooland.ro/Shiba_Inu___cainele_monument_al_Japoniei-7454.html
http://www.zooland.ro/Beagle-4169.html
Ar fi bine sa le citesti,ca sa vezi daca se potriveste vreunul la modul tau de viata.

E o mare raspundere sa iti iei un caine,e un membru de familie,un tovaras, un prieten si un companion a carui viata, dispozitie si sanatate va depinde numai de tine.
Cu un caine trebuie sa te porti asa cum te porti cu un copil si in nici un caz nu-l poti tine intr-o cusca, nu cred ca ai inchide un copil in cusca in timp ce tu lipsesti.
Ca sa stii daca esti pregatita sa iei un caine sau nu, te rog, fa testul urmator:
1. Cum credeti ca va fi viata dvs. in urmatorii ani?
A. Cred ca va fi la fel ca si pana acum, fara schimbari majore
B. Astept schimbari majore in viata mea (nasterea unui copil, pensionare etc)
C. Ani? Nu stiu nici macar ce voi face maine
D. Cred ca va fi ca si pana acum, dar daca va interveni ceva, sunt pregatit.

2. Cat timp sta un adult din familia dvs. acasa?
A. Cineva sta acasa aproape toata ziua.
B. Cineva este acasa intre 3 si 5 ore pe zi.
C. Cineva este acasa mai putin de 3 ore pe zi,
D. Cineva este acasa intre 6 si 8 ore pe zi.

3. Cum ti-ai descrie locuinta?
A. Este ca o expozitie
B. Confortabila, locuita de ceva vreme
C. Un haos total
D. Nou nouta, niciodata locuita.

4. In ce situatie ati fi daca animalul dvs. ar necesita un tratament medical foarte scump?
A. Ar fi foarte greu, ar trebui sa ma imprumut
B. As putea sa fac fata dar cu niste sacrificii
C. N-as avea nici o problema
D. L-as euthanasia

5. Care din urmatoarele situatii descriu cel mai bine situatia dvs?
A. Locuiesc intr-un apartament inchiriat.
B. Am apartamentul meu
C. Stau la casa
D. Locuiesc impreuna cu cineva

6. Ce ati face cu cainele daca ar trebui sa plecati un timp de acasa?
A. Un membru al familiei (prieten) va sta cu cainele cat timp sunt plecat
B. L-as duce la o pensiune pentru caini
C. Nu voi calatori decat in locuri unde pot fi primit impreuna cu cainele
D. Nu stiu ce voi face

7. Cat de des calatoriti?
A. Nu plec prea mult, doar cateva zile din cand in cand
B. Imi place sa calatoresc si plec de fiecare data cand am ocazia
C. Plec cateva zile din oras la fiecare 2-3 saptamani cu afaceri
D. Plec de doua ori pe an in vacanta

8. De ce vreti sa va luati un caine?
A. Un caine ar mari familia mea cu inca un membru
B. Sunt singur si un caine ar fi foarte bun pentru a alunga singuratatea si a cunoaste noi oameni
C. Un caine i-ar invata pe copiii mei ce inseamna responsabilitatile
D. Deoarece cainii sunt simpatici si jucausi

Raspunsuri si punctaj:
1 - A:2, B:3, C:4, D:1
2 - A:1, B:3, C:4, D:2
3 - A:3, B:1, C:4, D:2
4 - A:3, B:2, C:1, D:4
5 - A:4, B:2, C:1, D:3
6 - A:1, B:2, C:3, D:4
7 - A:2, B:3, C:4, D:1
8 - A:1, B:3, C:2, D:4

Daca aveti:
8-15 puncte: Sunteti pregatit pentru a avea un caine!
16-23 puncte: Poate... trebuie sa va ganditi bine insa ce implica aceasta decizie
24-32 puncte: Mai bine nu...

Alege totusi dintre rasele de apartament:
http://www.zooland.ro/......-7220.html

Daca ar trebui sa-mi iau eu caine, dintre cele doua rase mi-as lua Shiba Inu, stiu ca ar fi fericit in casa mea.

| Latinmoon a răspuns:

Ciobanesc German.winking

| andrei1237 a răspuns:

Iti recomand Beagle.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as zice ca mai mult l-ai chinui. si ar fi mai bine sa adopti de la adapostul de animale pentru ca sunt foarte multi caini care nu au stapan. daca iti plac animalele, alege sa le ajuti, nu sa le tii pentru propriul entertainment sau de singuratate. sunt fiinte, nu jucarii. au nevoie de libertate, nu doar mancare si 3 plimbari pe zi. plus ca, Beagle si Shiba Inu nici macar nu sunt rase naturale.

| karsivan a răspuns:

Beagle este un caine foarte activ si plin de energie statul inchis nu o sa ii priasca, asa ca shibs inu este mai singuratic si atasat de un singur stapan cred ca este alegerea cea mai buna, dupa de devine adult poti sa-l tii si in curte.

| AlcolicSmile123 a răspuns:

Eu zic Beagle, si 700-900 asta inseamna 3000-4000 de lei! Eu zic sa-ti iei un sarpe sau un papagal rolling on the floor macar astia te trezesc.

| Hikarie explică (pentru AlcolicSmile123):

In Japonia e un pret foarte bun. Eu am ramas socata aici cand la alte PetShop-uri un caine era chiar si 3, 000-6.000 euro. Un poddle era 10.000 euro. Preturile in Japonie nu sunt ca in Romania. Cand locuiam in Romania aveam un papagal, cea mai mare greseala... urla nonstop

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru Hikarie):

Romanii sunt mai iubitori de fel, au adus si gaina in casa, dar 3000-6000-100000 mi se pare extrem de scump pentru. un caine! Cu 6.000-10.000 imi iau un volkswagen.

| Hikarie explică (pentru AlcolicSmile123):

Stiu, asta spuneam si eu. Am fost socata sa vad ca e asa de scump. Stau de ceva vreme aici si abia acum reusesc sa ma imi permit un caine cat de cat. Totusi 6, 000 euro nu plateam pentru el. Mai bine imi iau o masina cu banii aia.

| DaRaspund a răspuns:

Shiba Inu.

| SuperSaiyan4 a răspuns:

Japonia? Awesome!

| Swordsman a răspuns:

Ia-ti un pittbull, e foarte jucaus! Sau ia un caine de la adapost, o sa vezi ca sunt la fel de afectuosi ca si aia pe care dai 700 de euro! Si in caz ca nu ai ce face cu banii respectivi, doneaza-i undeva

| Hikarie explică (pentru Swordsman):

Un pittbull mi se pare prea agresiv si nu prea as tine unul in casa. In Japonia imi e greu sa iau un caine de la adapost, aici nu sunt caini maidanezi si nu multa lume isi lasa cainele la adapost, plus de asta trebuie sa astept mult timp (in jur de 2-3 luni) pana sa fiu acceptata si sa primesc un caine.
700 de euro nu e asa de mult pentru un caine in Japonia.
Am ce face cu banii, mi-as dori insa sa imi cumpar un caine.

| Swordsman a răspuns (pentru Hikarie):

Pittbull-ii sunt prezentati foarte agresiv de catre media, dar in realitate sunt la fel de afectuosi si de iubitori ca si restul cainilor! fizicul lor le permite sa devina foarte musculosi si puternici, si unii oameni rai ii baga la lupte, dar odata ce tu nu il cresti ca sa vanezi japonezi cu el, nu cred ca ai avea vreo problema! Fetele din orasul meu au bullterrieri si pittbulli, rar mai vezi cate una cu vreo pufosenie dinaia. Si nu sunt de talie mare, sa zici ca te incurca in casa!

| Kosmy55 a răspuns:

Sall eu iti zic sa itri eu un labrador este cuminte se joaca...