| ConstantaMera a întrebat:

Ce defineste stilul muzical post rock si care a fost prima trupa care a cantat post rock?

4 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu auzisem de el... Se pare ca este o parte a rock-ului alternativ... Gasesti mai multe detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Post-rock
Si formatiile care canta: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_post-rock_bands

| aumih16 a răspuns:

Unica si singura trupa care a cantat post rock a fost talk talk desi ei totusi au inceput ca si alte trupe cu synthpop new wave cu exceptia faptului ca alte trupe cum ar fi depeche mode camouflage duran duran dead or alive simple minds the cure talking heads the police etc erau de post punk ori depinde combinau cu ce stiau lor ca le place dar sa revenim la genul acesta muzical totusi eu cred ca talk talk nu a fost insa singura trupa pana la urma care a cantat post rock despre ei sunt zvonuri desi nimic nu este sigur cum ca ei l-ar fi descoperit ei si pe urma alte generatii de trupe care nu sunt asa cunoscuti ca ei cum ar fi tides of nebula bark psychosis etc si intr-adevar una cunoscuta de post rock ar mai fi sigur ros oricum asa in esenta ca gen nu mi se pare violent chiar deloc intr-adevar are ceva special fata de alte genuri rock dar contine de regula si acesta mimica stramburi etc specifice acestui gen fie el post rock

| aumih16 a răspuns:

Am gresit la stramburi am vrut sa zic spun strambaturi

| aumih16 a răspuns:

Oricum genul asta muzical a fost demult prin anii 70 sau 80 din pacate in anii 90 nu a mai existat si a disparut impreuna cu alte genuri new wave post punk psychedelic rock black metal hair metal speed metal etc synthpop acesta a reaparut nu a disparut si a ramas printre primele si astazi alaturi de pop rock hip hop classic rock hard heavy metal sau astea mai noi cum ar fi new age dubstep indie sau gospel