| darthmarian a întrebat:

Ce hamsterii adora sa manince sau lor oare le plac sa ii minghii? Dar eu tot nu stiu ce rasa este hamsterul asa ca poate mi-ati spune daca este alb portocaliu nu e pitic si e adorabiiil!

4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Hamsterul nu are nevoie 100% de mancare speciala, eu ii dadeam lui al meu legume si fructe.

Traiesc intre 1-3 ani, sunt foarte sensibili la frig, nu se spala, de la apa se racesc si mor.Este nocturn si daca il lasi liber fuge, nu sta sa il mangai sau sa te joci cu el, rar o fac unii. Exista si hamsteri mai salbatici care musca (eu am avut)
http://www.youtube.com/watch?v=0RFloRpnWhU
Iata aici niste informatii despre ce mananca ei:
LEGUME: morcovi, salata, patrunjel (bogat in vitamina C), fasole pastai, porumb;
FRUCTE: banane, mere, nuci, caise;
CARNE: de pasare (pui, curcan) - fiarta, nu prajita;
ALTE ALIMENTE: orez fiert, ou fiert, paste, paine uscata.

Nu le da sa manance:
Lamai, portocale, grapefruit etc., deoarece, desi contin vitamina C, nu sunt sanatoase pentru aparatul digestiv al hamsterului!

Succes si o zi placuta! :)

| Sup3rN0va a răspuns:

Da are dreptate cam asta mananca un hamster.
Dar la celelalte nu are dreptate asa mare.
Cum ar fi ca poate trai si 4-4.5 ani unul sirian sau argintiu...sau altu dar nu de rasa pitica.
il poti dresa spre exemplu al meu il lasa sa-l mangai i dau drumu prin balcon si vine la mine.
Sa nu-ti lipseasca o rotitza in care sa se dea.
Succes!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru Sup3rN0va):

Eu cred ca am dreptate, sunt studenta la medicina veterinarawinking

| Sup3rN0va a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Stiu am id-ul tau big grin si eu as vrea sa ajung cam tot veterinar.