| veronique122003 a întrebat:

Ce retete de mancare gatita pentru papagali imi puteti da?

4 răspunsuri:
| Iuliapaula12 a răspuns:

Ingrediente:

1/2 cană suc de portocale sau grapefruit

1/2 linguriţă de iaurt natur

4 căpşuni mari

1 banană

2 felii de măr

Preparare:

Adăugaţi fructele şi 1/2 linguriţă de iaurt într-un blender. Mixaţi bine, apoi turnaţi din sucul de portocale/grapefruit până obţineţi consistenţa dorită. Amestecaţi din nou. Turnaţi smoothie-ul într-un bol şi serviţi-l papagalului.

Ingrediente:

1 ou
50 g faina
1 lingurita de miere (sau poate fi inlocuita cu zahar din fructe)
250 g seminte (cele din meniul obisnuit sunt ok, eventual scoateti floarea soarelui)

Se pot adauga si verdeata/legume/fructe taiate marunt.

Toate aceste ingrediente se amesteca, apoi se da forma (de covrig, sau de baton sau cum vreti voi) si se baga la cuptor la 130 de grade pentru 15-20 de minute.Mare atentie sa nu se arda! Timpul il puteti modifica in functie de cat de bine si uniform incalzeste cuptorul, cum ziceam important este sa nu se arda.

Ingrediente:

1 ardei gras
20-30g de pui fiert
1 bucata mica de branza fara sare
1/4 ceasca de morcovi taiati marunt si de coji de castravete
1/4 ceasca mâncare speciala pentru păsări (granule sau mix de seminte)
1/4 ceasca supa de pui, fara sare

Instrucțiuni de preparare:
•Tăiați partea de sus a ardeiului și curățați-l de semințe, astfel incat sa creati un mic castron.
•Într-un castron, amestecati ingredientele si puneti-le in ardeiul curatat.
•Ardeiul se da la cuptor pentru 3-4 minute la 140 de grade, apoi se lasa la racit 15-20 de minute, se taie pe din doua si se serveste papagalului.

| xAndreea244 a răspuns:

Ce rasa de papagal este?
Da se poate face si fara pesmet,,,,, Un ou fiert tare circa 25 min, 1 morcov proaspat nu trebui fiert, 1 felie de mar, malai si coaja oului fiert bine uscata...se iau oul, morcovul si felia de mar si se da prin razatoare cat mai marunt, coaja oului dupa ce s-a uscat se piseaza cat mai marunt iar la final amestecam toate ingredientele mentionez daca ai vitamine pentru ele poti pune cateva picaturi, la inceput daca nu au fost obisnuiti cu asfel de mancare s-ar putea sa o evite, ceea ce trebui sa faci este sa nu renunti a le pregati macar de 2-3 ori pe saptamana iar cu timpul sigur vor manca, iar cresterea puiilor va fi mult mai usoara si mai sanatoasa

| veronique122003 explică (pentru xAndreea244):

Este un papagal Micul Alexander. Ce se poate face si fara pesmet? Nu inteleg.