| Nikory a întrebat:

Ce targuri de animale se organizeaza anul acesta in Bucuresti?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

In Europa, la intrarea in dragonul rosu, de unde pleaca si trenuletul spre dragoane, in fiecare duminica orele 9-14. Pentru viZitatori 2 lei,daca vrei sa vinzi animale e afisat la intrare.

Daca ai de gand sa-ti cumperi de acolo caine, nu e o idee buna, doar corcituri pe care dai bani in loc sa le iei de pe strada sau adaposturi pe gratis.
Daca vrei un caine de rasa, trebuie sa aiba pedigree, doar asa e caine de rasa, il iei dintr-o canisa ce nu creste mai mult de 2-3 rase (nu premium, kris, petshop-uri sau site-urile gen caini-de-vanzare.ro).
Dintr-o canisa iti iei pui cu 200-300e cu pedigree(100% pur si sanatos, pe langa alte beneficii), iar din "canisa" premium, de exemplu, dai 200-300e pe caine si e metis, primesti contract care garanteaza puritatea rasei, lucru care nu poti sa-l dovedesti decat cu un pedigree, nu cu un contract. Te abureste ca un caine cu pedigree e mai scump cu 100-200e pe langa pretul normal 200-300e,pe cand eliberarea unui ped este cam 50e...
Ei sunt constienti ca nimeni nu e dispus pe langa aia 200-300e care i-a dat pe caine sa mai dea 100-200e sa ia o hartie care stiu ei ca doar daca mergi la concursuri de frumusete este importanta.
Gresit! Pedigree-ul e singurul act care iti doveste ca ai un caine 100% pur si sanatos.

Iar din targuri te alegi cu caini bolnavi, nu mai zic 100% puri. Un pui nu are voie sa iasa afara pana la terminarea schemei de vaccinare(aprx. 3 luni), iar acolo gasesti pui la 6-8-10 saptamani. Oamenii pun mana pe fiecare pui si asa puiul se ia parvoviroza si cand ajungi acasa cu el te apuci de tratamente ca la sfarsit sa-ti moara cainele.

Daca te referi si la acele organizari gen sofisticat trebuie sa apara la un moment dat programul de la romexpo.

Sper ca ai inteles cat de cat ce am spus.