| Λndrei a întrebat:

Cine se pricepe la pisici?
Am o pisică,(nu știu exact ce vârstă are pentru că m-am trezit cu ea în bucătărie și nu a mai plecat, eu o am de 2 ani), care manifestă un comportament ciudat.
Tot timpul mârâie și este nervoasă, cu greu se lasă mângâiată sau luată în brațe. Nu mușcă și nici nu zgârie, doar scoate "avertismente". Este forte agresivă pe lângă puii ei, (a doua oară când se întâmplă), odată ajunși la maturitate. Totul este ok cât sunt mici dar apoi situația se schimbă radical.
Dacă intră în casă se simte amenințată și mârâie încontinuu cât timp este cineva cu ea. Am impresia că îi este frică de mine, dar eu nu i-am făcut nimic niciodată.
Oare să fi fost bătută, lovită de în trecut? Cum pot să o fac să fie altfel?
Aaaa, cred că am mai observat ceva dar nu sunt sigur. Se comportă așa doar când sunt alți pisici în casă, și moment mai dețin pe lângă ea doar o pisică. În trecut am avut un motan, care tot al ei era,(a dispărut), și exact așa s-a comportat până când acesta nu a mai fost.
Help!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai bun mod de a face doua pisici sa se agreeze este sa reusesti sa le faci sa asocieze statul impreuna cu ceva placut. Incearca sa le tii separat o perioada de timp. Sa tii eventual puiul intr-o camera si pe mama in restul casei. La inceput se vor mirosi printre usi. Mama va fi obisnuita cu mirosul lui si invers. Dupa o saptamana, doua incearca sa deschizi usa si sa ii hranesti pe amandoi in acelasi timp, insa la o distanta confortabila pentru amandoi, asta inseamna pana cand mama nu incepe sa scuipe. Daca ai putea, eventual sa il rogi pe unul dintre parinti, tot cu usa deschisa sa se joace cu unul dintre pisoi in timp ce tu te joci cu celalalt ar fi ideal, cinci-zece minute pe zi este in regula. Apoi inchide usa. Fa chestia asta de cateva ori pe zi, cu mancare, cu jucarii. Daca mama incepe sa scuipe, inchide usa si lasa sa treaca o zi. Daca vezi ca mama se apropie sau ca distanta dintre ei se diminueaza, recompenseaza-i cu ceva. Fie cu mancare pentru ei, fie cu o bucatica mica de carne, orice le place. Chestia asta poate dura o saptamana, doua, pana la cateva luni, dar ar trebui sa rezolve problema. De asemenea, ce ar putea sa ajute este sa ii sterilizezi. Pisicile sterilizate sunt mult mai docile.
Eu am avut toata viata pisici si intotdeauna m-am ales cu cate una noua si a trebuit sa o "introduc" celorlalte pisici. Am folosit metoda asta mereu si mereu a functionat cu pisicile cele mai dominante pana si cu cele mai docile.
Iar pe viitor, incearca sa il faci pe pui sa nu mai sara la mama, chiar si daca este in mod jucaus. Daca il vezi ca se duce la mama, incearca sa il distragi cu o jucarie si sa te joci cu el pana se linisteste puiul si isi consuma energia.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E bine sa stii ca ele intre ele nu se iubesc asa mult, mai ales daca a crescut de mica singura, are propiul ei teritoriu in care tu esti care i da hrana e considera parte din teritorul ei e cand tu i dai hrana la alta ea reactioneaza negativ e geloasa, aceste starii spun ceva poate numai simte acel ceva de la tine, poate vrea sa mearga afara, poate asa s-a adaptat, nu isi fa griji ca nu fugi daca te place se va intoarce mereu

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fi fost batuta de fostii proprietari.
Sfatul meu este sa incerci sa te joci cu ea si sa o obisnuiesti cu prezenta ta. Cand stai cu ea, fa lucruri care crezi ca i-ar face placere. Da-i ceva de mancare, da-i o jucarie, joaca-te cu ceva anume. Vezi ce ii place si incearca sa te apropii de ea in fiecare zi, insa suficient cat se simte confortabil, adica pana incepe sa scuipe. La inceput va trebui sa ai grija ca cealalta pisica sa nu fie in camera. Scopul principal este sa o faci pe ea sa fie confortabila cu tine. Dupa ce crezi ca relatia voastra s-a imbunatatit, incearca sa inviti si cealalta pisica in camera si sa le hranesti si sa te joci cu ele simultan. Doua jucarii, una pentru fiecare ar trebui sa fie ok, ca sa nu simt ca trebuie sa concureze pentru o jucarie.
In al doilea rand, vezi daca cealalta pisica este mai agresiva cu ea. O bate? O ataca? Atunci incearca sa o dezveti de obiceiul asta.
Daca situatia este inversa si pisica problematica este cea care o ataca pe cealalta pisica, inseamna ca este o pisica dominanta si nu vrea sa isi imparta teritoriul si lucrurile cu cealalta pisica. In cazul asta, daca te joci cu amandoua si le oferi amandurora jucarii si atentie in mod egal si le obisnuiesti sa stea impreuna, asociind acest lucru cu activitati care le fac placere (jucarii, mancare si atentie) atunci ar trebui sa fie in regula.

| ?ndrei explică (pentru OoBunnyoO):

Pisica cealaltă este puiul ei și este mai mică decât ea, încă nu a ajuns la maturitate. Nici vorbă de încăierare, ea doare vrea să se joace cu mama ei însă este refuzată în mod agresiv și asta nu pot să înțeleg, de ce face așa.
De multe ori reușesc să o liniștesc și toarce, se dă pe lângă mine și vrea să o mângâi dar de îndată ce o vede pe cea mică sau crede că este pe aproape gata, s-a dus tot. Cred că cel mai bine ar fi să încerc să găsesc altă casă pe ea. Cineva care să o îngrijească și care să o vrea doar pe ea.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru ?ndrei):

Cel mai bun mod de a face doua pisici sa se agreeze este sa reusesti sa le faci sa asocieze statul impreuna cu ceva placut. Incearca sa le tii separat o perioada de timp. Sa tii eventual puiul intr-o camera si pe mama in restul casei. La inceput se vor mirosi printre usi. Mama va fi obisnuita cu mirosul lui si invers. Dupa o saptamana, doua incearca sa deschizi usa si sa ii hranesti pe amandoi in acelasi timp, insa la o distanta confortabila pentru amandoi, asta inseamna pana cand mama nu incepe sa scuipe. Daca ai putea, eventual sa il rogi pe unul dintre parinti, tot cu usa deschisa sa se joace cu unul dintre pisoi in timp ce tu te joci cu celalalt ar fi ideal, cinci-zece minute pe zi este in regula. Apoi inchide usa. Fa chestia asta de cateva ori pe zi, cu mancare, cu jucarii. Daca mama incepe sa scuipe, inchide usa si lasa sa treaca o zi. Daca vezi ca mama se apropie sau ca distanta dintre ei se diminueaza, recompenseaza-i cu ceva. Fie cu mancare pentru ei, fie cu o bucatica mica de carne, orice le place. Chestia asta poate dura o saptamana, doua, pana la cateva luni, dar ar trebui sa rezolve problema. De asemenea, ce ar putea sa ajute este sa ii sterilizezi. Pisicile sterilizate sunt mult mai docile.
Eu am avut toata viata pisici si intotdeauna m-am ales cu cate una noua si a trebuit sa o "introduc" celorlalte pisici. Am folosit metoda asta mereu si mereu a functionat cu pisicile cele mai dominante pana si cu cele mai docile.
Iar pe viitor, incearca sa il faci pe pui sa nu mai sara la mama, chiar si daca este in mod jucaus. Daca il vezi ca se duce la mama, incearca sa il distragi cu o jucarie si sa te joci cu el pana se linisteste puiul si isi consuma energia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are multe locuri unde sa stea? Ma indoiesc. Confectioneaza-i locasuri care sa aiba cale de acces intre ele, la diferite inaltimi. Gen ai putea sa ii faci un culcus pe pervaz. E o emisiune numita cats of hell. Ti-o recomand

| ?ndrei explică (pentru anonim_4396):

Da are, plus că eu stau la casă și am o curte destul de mare. Pisica are parte de consultațiile unui medic veterinar,(este perfect sănătoasă), face baie și nu mănâncă orice... cu baia este nasol rău, nu mă zgârie dar face un spectacol... laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru ?ndrei):

Mama ei de pisica laughing. Nu degeaba nu imi plac mie laughing

| ?ndrei explică (pentru anonim_4396):

Mie îmi plac cam toate animalele big grin am avut și tritoni în acvariu laughing
Aș vrea un câine dar nu sunt ai mei de acord cu asta... unul de talie mai mare. Îmi place mult rasa ciobănesc german pentru că nu sunt agresivi și sunt foarte loiali. Ar mai fi și mastifful englezesc, dar am înțeles că un pui ajunge la peste 1000 euro laughing ori eu dacă nu cer la ai mei nu am de unde să dau atât sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru ?ndrei):

Si mie imi plac mult ciobanestii germani, imi plac cainii, dar aia mari, care sa stie sa te protejeze, nu aia mici pe care esti nevoit sa ii protejezi tu daca te ataca unu pe strada laughing.

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

Cel mai probabil a fost chinuita de fostii stapani. Imi pare rau dar cred ca a ramas traumatizata. Cine stie. Fii bland cu ea. Da-i de mancare. Vorbeste calm. Poate ca in timp o sa-si revina. Bafta!

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

N-are legatura cu intrebarea dar ai zis ca-ti plac cateii happy Cauta si tu unul mai ieftin. Peste cateva zile imi iau bichon Yay rolling on the floor
I-am convins pe ai mei cu un discurs :3 Incearca, poate merge big grin Eu stau la bloc deci e si mai greu :l