| MonsterBunny a întrebat:

Cum as putea sa fac in asa fel incat parintii sa ma lase sa imi iau un animal in casa. Nu au incredere in mine ca pot avea grija de el. Cum pot sa le dovedesc ca pot? Mersi mult

Răspuns Câştigător
| Jane_6633 a răspuns:

Am observat ca cei ce ti-au raspuns doar te-au descurajat. Si mie mi-a fost greu sa ii conving pe ai mei sa imi cumpere o pisica/motan. Nu stiu cati ani ai dar daca te consideri indeajuns de responsabila pentru a avea grija de un animal, atunci arata-le si parintilor tai ca poti. Incearca sa fi mai ascultatoare, note bune etc. arata-le ca esti responsabila (daca te trimit la paine etc nu ii refuza) si incearca sa citesti pe net despre animale in general, caini pisici sau ce vrei tu. Eu am un motanel si sunt cam enervata de parul care e prin aer mereu, dar odata ca mi-am asumat responsabilitatea eu tot il iubesc. Asta inseamna ca trebuie sa te gandesti foarte bine inainte sa iei aceasta hotarare.
In concluzie: pentru a le arata aprintilor tai ca poti ingriji un animal documenteazate si spune-le povesti cum ca pisicile periate de ex. nu lasa atata par sau mai stiu eu ce. Daca stai la bloc mai bine ia-ti o pisica/hamster nu caine caci e foarte greu sa ai grija de el si le va fi tuturor greu cu el. Daca vrei sa-i convingi incearca sa fi copil model si o sa reusesti.
Iti tin pumnii cu asta! Bafta multa cu parintii si poate chiar cu noul membru al familiei!

2 răspunsuri:
| JammyBrooks a răspuns:

Un catel e o mare responsabilitate

| AndreYutzUU a răspuns:

Parintii tai iti vor binele, un caine sau o pisica in casa nu este prea indicat pentru sanatatea voastra, chiar daca are N vacine facut... sper ca ai inteles