| Dreamy a întrebat:

Cum invat o pisica la litiera?

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Am crescut 4 pui de pisica, in acelasi timp - care aveam o luna, plus anul trecut in vara, o pisicuta de la 5 zile!

Pisicile sunt animale foarte curate si de obicei n-au nevoie de mari explicatii ca sa se duca la litiera.
Daca e pui, atunci va trebui sa o pui dupa fiecare masa, sau la 30-40 minute dupa masa, in nisipul din litiera si sa ii iei labutza si sa scormonesti cu ea in nisip. O sa vezi ca incepe sa scormoneasca si ea foarte intens si sa se invarta, sa-si caute loc.
Eu din 5 pisici cat am crescut de foarte mici - nu am dat gres cu nici unul!

Apoi - ai grija ca nisipul din litiera sa fie tot timpul curat. Pisicilor nu le place sa faca in nisip umed, sau murdar. Ia o lopatica si curata de fiecare data cand face kaka. Iar nisipul nu-l lasa sa se ude f mult de pipi.

Daca a facut intr-un loc prin casa, spala foarte bine zona aia. Pt ca, altfel se va duce tot acolo. Nu spala zona cu clor, pentru ca nu faci decat sa accentuezi mai tare mirosul pentru pisica. Urina de pisica avand in compozitie bicarbonat de sodiu, e foarte greu de sters orice urma de miros.

Ca sa indepartezi pisica sa mai faca prin casa, spala pe jos cu o solutie care are miros de lamaie, sau pur si simplu, cu apa si otet.

5 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Daca pisica este pui, va fi simplu sa o inveti sa faca la litiera.
Pisica trebuie lasata putin timp cu parintii ei/fratii ei,ea o sa vada celelalte pisici facand acolo treburile, si atunci merge si ea sa inspecteze si adulmeca si simte mirosul, iar in final o sa faca si ea acolo.
Eu am pisica de 2 ani. Dupa ce s-a nascut am lasat-o cu mama si tatal ei pana a inceput sa isi faca nevoile si ea la litiera.
Acum pisica e mare, pot sa schimb locur litierei, ca pisica tot o gaseste in casa si acolo merge pentru asi face treburile.
Daca e pisica mare...nu stiu ce ai putea face.
Bunica a avut o pisica mai de mult timp si pisica era mare,iar bunica a vrut sa invete pisica sa faca la litiera,dar a fost inzadar.
Pisica si-a facut treburile peste tot, nu a fost prea placut.
In fine, eu sper sa reusesti.

| Dreamy explică:

Litiera=inseamna tavita cu nisip, toata lumea il foloseste

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Http://www.informatiiprofesionale.ro/......a-litiera/
Uite aici scrie...
Poi daca isi face nevoile unde nu trebuie, fii cu ochii pe ea si atunci cand vezi ca da semne ca si-ar face nevoile o arunci in litiera.Cu timpul isi va da seama ca acolo trebuie sa faca.

| ISaidHelloToMe a răspuns:

Am si eu o pisica. De obicei facea prin casa, dar si in bucatarie foarte mult si ti se facea rau. Asa ca am decis sa o tinem in bie o vreme. Adica i-am pus cosuletul, maancarea si tot. Depinde unde ai tu litiera. Peste 2 saptamani a invatat ff bine sa se duca. De fiecare data cand nu a mai facut o bagi repede acolo. Mie mi se intampla sa faca in spatele televizoruluilaughing.
Sper ca te-am ajutat!

| BelieveinMagic a răspuns:

Daca face pipi pe unde nu trebuie o pui sa miroasa ce a facut si o pui repede in litiera, ii misti labutele pe,, talajul,, de pisici si pana la urma se invata ea.(bine, dar fara sa o chinuestibig grin) Asa am facut si eu si a functionat big grin Aici gasesti alte sfaturi de la cineva mai priceput:
,, E bine de stiut dintru inceput ca pisicile, spre deosebire de caini, nu executa comenzi si nu pot si constranse sa faca un anumit lucru. Daca dorim sa educam/dresam o pisica, in niciun caz nu trebuie sa aplicam metode traumatizante, pisica, comparativ cu celelalte animale, se stie ca are o personalitate puternica si independenta. Posesorii de pisici vor fi de acord cu mine ca, desi intelege ce-i spui si-n principiu stie ce este bine si ce este gresit, pisica va face doar ceea ce doreste, cand doreste "domnia sa".
Pornind de la acest fapt, daca va aflati in situatia de a avea pentru prima data un pui de pisica in casa, este bine sa va obisnuiti cu ideea ca nu sunteti stapanii unui animalut, ci convietuiti cu o felina mandra si (uneori) capricioasa. Daca aveti in vedere acest lucru atunci cand incercati sa invatati pisica sa faca ceva, nu veti impune, ci veti sugera.
De pe la varsta de 2-3 saptamani, puiul de pisica ar trebui invatat sa foloseasca ladita cu nisip (litiera) pentru a-si face nevoile. In momentul in care va decideti sa faceti acest lucru, asteptati-va sa petreceti cateva zile in compania pisicutei, cea mai mare parte din timp. Incercati sa asezati ladita cu nisip intr-un perimetru ce poate fi restrictionat, inchizand o usa (de ex. in baie) si adoptati urmatoarea atitudine: se ia pisoiul (pe sus), se depune in ladita cu nisip (cu grija), i se prezinta alternativa – adica va jucati cu labuta pisicului prin nisip – si i se spune " daca vrei sa fii atat de dragut incat sa nu mai uzi canapeaua/covorul, etc, ti-as fi foarte recunoscator/oare daca ai vrea sa folosesti nisipul asta". Si pisoiul il va folosi, daca aveti noroc (ca mine) inca din prima zi – pentru ca are asta in instinct … daca nu, poate dura si o saptamana. E necesara multa rabdare si perseverenta. In acest timp, pisica trebuie urmarita si nu trebuie ratat momentul cand ar dori sa isi faca nevoile, trebuie luata si dusa in ladita de fiecare data, iar locul respectiv dezinfectat si spalat cu o solutie care scoate mirosul, astfel incat sa nu o tenteze sa repete pocinogul.
In general, animalele de casa isi fac nevoie imediat dupa ce au fost hranite. Urmariti momentul acela pentru a o duce in litiera.
Pisoiul este unul dintre cele mai curate animalute, si acest lucru este util atunci cand dorim sa il invatam orice. Detine genetic informatia de a-ti ascunde excrementele si de a pastra curata zona in care traieste. Daca este mic, tineti cont de acest lucru atunci cand il aveti intr-o cutie din care nu poate iesi. Verificati sa fie tot timpul perfect curata, iar, mai tarziu, lada cu nisip sa fie departe de zona in care il hraniti.
Exista cazuri in care pisica, dupa ce a folosit ladita cu nisip o perioada lunga de timp, dintr-o data incepe sa faca din nou, prin toata casa. Este semn ca ceva nu-i convine. I-ati schimbat nisipul, sau nu i-ati limpezit suficient de bine ladita… in tot cazul trebuie vazut ce anume nu mai e cum era inainte de a incepe ea sa faca asta.
Metodele de genul "bagat pisoiul cu nasul in propriile excremente" ca sa se-nvete el minte si sa nu mai faca sunt, pe cat de nerecomandabile, pe atat de ineficiente. Veti avea o pisica traumatizata, care va cauta locuri din ce in ce mai inaccesibile voua pentru a-si face nevoile, si-n plus, ii veti intra in dizgratie.
Rabdare, cu pisicile, intelegere si dragoste, nu va considerati stapani de pisici, ca nu exista asa ceva.,,