| flaviutu a întrebat:

Cum pot face un scenariu de teatru?
Am creat povetsea si acum vreau sa construiesc scenariul, dar cum?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Citeşte piese de teatru ( ex Othello, Romeo şi Julieta, Hamlet - W.Shakespeare) şi îţi vei face o idee cum sunt scrise piesele de teatru.Trebuie să împarţi piesa în acte şi scene,să descrii cadrul scenelor, la fiecare replică să scrii numele personajului care vorbeşte, precum şi gesturile, mimica, chiar vestimentaţia.

2 răspunsuri:
| Florian000 a răspuns:

Conteaza despre ce este povestea {} {} trebuie sa fie emotie, iubire, suspans, drama ceva de genul

| flaviutu explică (pentru Florian000):

Merg des la teatru, imi place, stiu ce inseamna, dar niciodata nu am stiut cum sa scriu un scenariu, povestea contine iarasi multe eomitii cum ai scris tu mai sus si mesaje subliminale, dar nu stiu cum se face un scenariu happy