| madalina19n a întrebat:

Cum s-a creat rasa bichon? Ce animale s-au combinat de a iesit acest caine? de ce au parul alb?

3 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Pagina Wikipedia (in Engleza din pacate ca nu e tradusa si pentru. noi) iti da toate informatiile:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bichon

In principiu au fost creati ca jucarele pentru aristocratia Franceza si Spaniola dintr-un caine de vanatoare pe apa, rasa numita Barbet si sunt albi pentru ca au fost selectati asa, albul fiind considerat o culoare "aristocratica" si nobila.
Dar nu-i problema ca rusii au inregistrat o varianta maro (nu e gluma) asa ca ai de unde alege.

| Justasimplequestion a răspuns:

Nu stiu! Sper ca te-am ajutat

| ObiBos2 a răspuns:

Bison gen tirbuson?