| Cute Ss a întrebat:

Cum sa fac sa ii conving pe parintii mai sa imi ia un catel... sau o pisica? Stam la bloc dar multi alti prieteni ai mei mai au animale acasa ca astea straight face. Eu le-am zis ca pot sa am grija fiindca eu stau acasa de dimineata, si fratele meu sta acasa dupa-amiaza(si fratele meu vrea)... Deci avem cum sa il ingrijim!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am incercat asta ani de zile. Pana nu m-am mutat la casa mea nu am avut nicio sansa. Insa vreau sa iti spun ca este GREU sa ai un pet.Pare simplu la prima vedere, dar nu este asa. E greu de ingrijit, e greu sa ii dai o educatie.Insa avantajul este ca ti se dezvolta spiritul matern si ca mereu catelusul tau sau pisicuta ta va fi acolo mereu pentru a te face sa zambesti.Il legatura cu parintii, nu poti decat sa stai de vorba cu ei iar si iar si iar, sa incepi sa iti faci curat in lucruri (daca esti dezordonata), sa stergi praful, sa mai pui si tu din cand in cand masa, sa speli o data pe saptamana la masina.In felul acesta vor realiza ca ai crescut si poate, poate vor fi de acord cu un pet.

17 răspunsuri:
| sfo a răspuns:

Achiziţionează-ţi cel mai drăgălaş căţeluş... şi aduţi-l acasă fară să le mai spui părinţilor.(chiar poţi suporta şi o mică ceartă). Până să te convingă să-l scoţi din casă, tu fă-i de joacă şi astfel poate o să îi înduioşezi pe părinţi, iar dacă îl vor plăcea, se vor găsi imediat soluţii pentru grija lui.happy
Succes mult!winking

| zuly a răspuns:

He-he, eu a trebuit sa trag mult pentru o pisicuta. Din clasa a 5-a imi doream una si parintii erau total impotriva, tot pentru ca stateam la bloc. Prin a 7-a i-am zis mamei ca fac orice pentru o pisicuta, si mi-a zis ca vrea 10 pe linie. Eu si asa nu aveam probleme cu notele pe vremea aceea, dar mi-era prea lene sa ma zbat pentru media 10. Dar pentru pisicuta am facut-o, si mi-a adus-o mosul exact dupa ce s-a terminat semestrul ala tocit. big grin
Bafta!

| LoveMusic a răspuns:

La prima vedere, pare usor: "Nahh.eu pot, stiu ca pot, e simplu!". Dar e greu de ingrijit:lasa par, are nevoie de mancare adecvata, isi face treburile peste tot si asa mai departe.Trebuie sa demonstrezi ca esti responsabila! Nu insista foarte mult, dar nu te lasa!
Eu am avut un caine care. a murit :((:(( si apoi am fost deprimata :| iar tata mi-a luat al doilea caine :X:X pe care il indragesc enorm :x Daca stai la bloc, ia`ti un caine de rasa Bichon Havanez sau Maltez, este micut, dragalas, necesita ingrijire multa pentru ca i se incalceste blana repede dar NU lasa par deloc! Trebuie pieptanati aproape zilnic, dar sunt minunati!

bichonul maltez - http://www.adoptiicaini.ro/imagini-caini/2009/11/208.jpg

bichon havanez - http://www.imperecheri.ro/......vanese.jpg

Apropo.nu trebuie neaparat sa fie alb, se gaseste si maro :D
Sper ca ti-am fost de folos! Succes in cautarea cainelui ideal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu imi doresc un catel de la 6 ani si acum am 11 ani si din fericire o sa capet unul pente 1 saptamana. Eu m-am rugat zi de zi timp de 5 ani jumatae DE PARINTII MEI SA IMI IA UN CATEL PICHINEZ SI UITE CA MERGE, eu cred ca au ajuns in pragul disperarii si de aia SUCCES si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rogai frumos mult.Si arata-le cat mai multe despre animal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma rog de mama mea sa-mi cumpere un catel labrador dar incontinuu nu vrea sa-mi cumpere unul... spune ca face multa mizerie si ca uneori chiar costa prea mult si de asta nu mi-l pot cumpara... tatal meu este dus in strainatate si poate candva ma voi trezi si cu tata acasa si cu catelul pe care mi l-am dorit mereu stii ce trebuie sa faci? sa ii rogi mereu. mereu si prin biletele si prin messaje de pe telefon si spune-le ca de azi inainte vei luat numai note bune la scoala si gata si mai spune-le ca te vei ocupa de el mereu si in special de temele de la scoala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu stau la bloc si ma tot rog de tata sa imi ia un bichon maltez. Pe mama am reusit s-o conving si impreuna cu ea caut oferte pe net. Ca s-al conving pe tata iau note bune, sterg praful, dau cu aspiratorul s. a. Si mai incolo(cand o sa vada ca sunt responsabila) eu si cu mama o sa vorbim amandoua cu el si sper sa reusim. Iti urez succes! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai...nu stiu; arata-i ca esti responsabila

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puneti bani doparte si cumparati un animal mai mic(hamster papagal broscute testoase) si aratale ca esti in stare sa ai grija deun animal si poate iti vor cumpara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu acum cativa ani am adus acasa o pisica, la inceput parintii nu sau bucurat deloc, ba chiar mau certat dar apoi au inceput sa o iubeasca...chiar si tata care nu prea iubeste animalele doarme cu ea in pat...deci cred ca o satsi fie usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci si eu vreau un caine si sunt gata sa fac orice. Dupa ce m-am rugat de ei ani intregi, m-am pregatit serios si in sfarsit am luat masuri drasticelaughing. Dar incep din nou cu frumosul, adica:O sa fac curat 1 saptamana, 2, o sa le arat ca sunt responsabil o sa le arat filmulete cu cainele in ipostaze frumoase, si tot asa.Si daca nu merge...laughingtocmai ce am facut rost de 300 ron si ii mai cer si lu' bunicamea inca vreo 300 si reusesc sa-mi cumpar un caine si sa il pun la usa...Adica ii voi spune unui prieten sal puna in timp ce eu sunt in casabig grin, si daca o sa vrea sa-l doneze ii voi zice:Cum sa-mi arunci 600 ron pe geam? Munciti si castigati de mine?straight face, si eu cred ca voi reusibig grin.

| Deny_8368 a răspuns:

Arata`le ca esti responsabila... poate asa ii convingi... succes

| DenniDen a răspuns:

Si eu ma rugam de parinti de la varsta de 5-6 ani si acum m 12 sa imi ia un catelus cat de mik ei imi ziceau ca e o responsabilitate prea mare pentrumn dar nu m-am lasat si am inceput sa invat ft bine si sa fiu ordonata sa ii ajut.si asa azi am o pechineza pe care o iubesc enorm si de care am grija deci ascultai si fi si mai cuminte de cat esti si intr-o zi o sa reusesti

Bafta:X:*!

| mitrelena a răspuns:

Bine...cand stai la bloc trebuie ori sa ai o camerutza pentru el ori sa ii cureti treburile in fiecare zi. Daca mergi cu familia undeva, sa zicem ca la matusa ta, si are caine, o rogi daca ai putea sa il ingrijesti pana plecatzi.Si asa poti sa le dovedesti parintzilor tai ca esti destul de buna sa ai un caine (pisica).

| smileface a răspuns:

Pai cerei unuia din prieteni animalul si aratale parintilor cat de responsabila esti

| roxy26 a răspuns:

Buna nici eu nu stiu.de 2 ani imi rog parintii.imi spun ca trebuie sa stam la casa si nu ma lasa sa il tin la bloc.va rog idei! daca este cineva din timisoara care vrea sa imi dea sau sa imi doneze un bichon maltez sa ma contacteze la id-ul:roxi_raileanu.va rog frumos! va pup!:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*mersi

| miruna12 a răspuns:

Eu vreau bichon si acum ca sa functioneze, le aduc aminte parintilor numai cand iau 10 la sc.Vezi eu sunt la caragiale ploiesti in a 5 a A si faptul ca m-am rugat de ei de acum un an nu a dat roade deloc si apoi am incercat sa ii multumesc numai cu 10, da la ce profa de romana am o sa fie cam greu, dar totusi am reusit sa scap azi de nota 3
Multumestei si totul va fi bine ca eu asa am facut si pe 24 ianuarie imi iau bicho, dar strange si tu bani ca sa il ingrijesti singura si arata-le ca esti responsabila.Nu te da batuta! Succes!