| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi dresez papagalul sa nu muste, sa il bat? Sau ce? Heeellllllpppppppp e ceva urgent, ca ma musca

14 răspunsuri:
| UnicornsAreLove a răspuns:

NU IL BATE! Te va crede dusman nu prieten

| AvalohAlyn a răspuns:

Cum sa bati papagalul? Mai bine il lasi sa muste decat sa-l bati.Lasandu-l afara din cusca, alintandu-l, luandu-l in mana, vorbin cu el, incet incet nu o sa mai muste.Trebuie doar ca el sa obtina siguranta ca nu va pati nimic cand e pe mainile tale.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Cum dracu sa bati pasarica aia minuscula frate? Ce e cat un buldog? Pe tine daca te-ar bate cineva ai deveni bland si prietenos? Vorbeste-i, ia-l in palmele tale si mangaie-l sa vada ca nu-i vrei raul. Are un gram de creier - tu ai 1000 de grame - gaseste solutia sa-l faci sa inteleaga ca-l iubesti si sa te iubeasca si el. El doar se apara - nu este agresiv din nastere. Fii tandru cu el si va veti imprieteni.

| daηă a răspuns:

Nul batelaughing dai biscuiti mai multi si poate se astamparalaughingsucces!

| Maia a răspuns:

Stiu ca suna ciudat dar vorbeste cu el(cu calm), nu fa miscari bruste si mangail incet sau poti sa-i dai ce-i place de exemplu papagalului meu ii placea patrunjelul si cand vedea patrunjelul venea singur la mine laughing). perusii(ca rasa) in general sunt mai salbatici, papagalul meu era ninfa :d

| Maia a răspuns:

Mângâie-l*, scuze pentru greseala laughing

| Bibb1 a răspuns:

Cum sa il bati bai?straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am un papagal nimfa care il speriam deoarece ma musca si credeam ca nu mai e nici o speranta. misca degetul pe langa colivie si atunci el va incerca sa muste, nu il lasa, dar mai fa, deoarece va vedea ca nu ii faci nimic.scoatel afara, si incearca sa te duci la el(fara frica)si incearca sa ii arati degetul si poate se va sui pe el. daca nu ai rabdare.ca sa il bagi la loc este foarte usor, lasa-l sa se bage singur ca o sa i se faca foame si o sa se bage singur. daca nu iei o carpa sau ceva moale si il iei daca iti este frica sa pui mana pe el.trebuie sa vorbesti cu el cu tamdrete si sa nu tipi la el. daca este perus nu-ti fa grija ca nu musca tare, daca este nimfa ca al meu ai grija ca iti da sangele, daca este vorbitor trebuie sa faci tot asta dar in timp! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aceeasi problema, e foarte salbatic si nu mai stiu ce sa ii mai fac

| Denis_Ioneanu_1980 a răspuns:

Bă boule! Eşti nebun la cap? Cum naiba să-l baţi? Adică. Dacă te muşcă, trebuie neaparat să-l baţi? Dacă cunoşti pe cineva spune-i să-ţi dreseze papagalul şi pe tine!

| sero a răspuns:

Nu in nici un caz sa nu il bati, ori il duci la dresaj sau ii faci mai mult pe plac. dar nu il bati

| sero a răspuns:

Nuu.IN NICIUN CAZ SA NU IL BATI.incearca sa ii faci cat mai mult pe plac. dar nu il bate, se va razbuna