| adycara a întrebat:

Cum se joaca macaoa? fundita

Răspuns Câştigător
| Andreea_1745 a răspuns:

Buna,

Pai imparti la fiecare jucator cate 5 carti.
Si restul cartiloril pui deoparte. Din cartile care le pui deoparte trebuie sa iei una sa o pui in mijloc. Apoi incepe:daca la mijloc este frunza, toti jucatorii trebuie sa puna frunza, daca nu au trag carte din alea puse deoparte. Daca cade trifoi trebuie sa puneti trifoi si tot asa. Daca ai carti de 2 si de 3 (nu conteaza felul)poti sa ii dai adversarului tau sa ia 2 sau 3 carti punand cartea peste teanc.Cu cartea ace ii dai adversarului tau sa stea o tura iar cu 7 schimbi felul cartilor. ex:daca este inima si tu nu ai poti schimba pe frunza sau trifoi. Daca ramai cu 1 carte in mana trebuie sa spui "macao". Daca nu spui iar ceilalti isi dau seama trebuie sa iei 10 carti.
Iti doresc bafta si spor la joc!

7 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Joc de cărţi
cu 52 + 2 jokeri:
- se dau duble
- 2 si 3 iei 2, respectiv 3 carti si se respecta regula de baza macaua cu culoarea (adica daca jos e 3 de trefă poti da 2 de treflă in contratac, e normal)
- As schimbi
- 4 stai o runda
- jokerul de culoare neagra inseamna luarea a 5 carti de jos
- jokerul colorat 10 carti.

| YukyTsukiyomi a răspuns:

Pai imparti cate 5 carti la fiecare si dupa intorci una de ex 5 de trefla si tu trebuie sa pui peste ea daca ai 5 de inima, romb, sau frunza poti sa pui daca nu pui orice alta carte care este trefla daca nu ai o carte de trefla tragi alta de jos cand iti da 2 iei 2 carti cand iri da 3 iei 3 carti cand iti da 4 stai o tura si daca iti da 7 stopeaza 2 sau 3 iar jokerul rosu iei 10 carti si cel negru 5... fundita love struck?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca iti zic joci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt geanina si imi place foarte mul jocul macao si sunt foarte buna la joc multumesc si sper ca o sa imi cititi imeile