| kennzor a întrebat:

Dati-mi va rog frumos idei cum sami dresez cainele.
Am un caine metis pe nume rex varsta de 3 ani si ceva, personalitate bataioasa il tin intr-o curte comuna, va eog mult sa ma ajutati este rau si musca oameni si caini va rog spuneti-mi idei orice cum sal invat comanda sezi, aport, la pas, vino, stai si mai multe as vrea sa il pot duce afara fara lesa sa se inteleaga bine cu copii si caini.
(p.s nu imi spuneti sa cumpar reviste speciale vreau sfaturi de la cunoscatori)

2 răspunsuri:
| HoneyPot a răspuns:

Nu sunt specialist dar asa mi-am dresat 2 caini. Il inveti dupa metoda "batul si morcovul". Asociezi comportamentul placut cu ceva benefic si comportamentul neplacut cu ceva rau. Cand face o actiune ceruta la comanda (sezi, culcat) il motivezi cu o bucatica de carne sau ce ii place. Cand face un lucru rau pe care vrei sa nu-l mai faca il lovesti usor cu un bat, sau il imboldesti usor si strigi pe un ton hotarat ceva de genul "caine rau!", "opreste-te!" sau ce vrei tu. E neaparat sa folosesti cuvinte pe care le va asocia cu o dojenire! Dupa putina munca o sa execute comenzile dorite fara sa mai astepte recompense si nu va mai face actiunile nedorite daca ii spui sa se opreasca - fara sa mai fie nevoie de bat.

| IoanaKarina23 a răspuns:

Deci eu am multa experienta cu dresajul la animale am citit multe carti, acum sincer sa iti spun nu prea poti sa dresezi un caine care este asa rau cum l-ai descris tu, este mult mai usor sa dresezi un caine de mic acum pe la 3 ani e cam tarziu.