| anonim_4396 a întrebat:

De ziua mea, mama imi cumpara un pui de ciobanesc mioritic, si vreau sa stiu in cat timp devine matur si cat de mult mananca?

Răspuns Câştigător
| Cruciuliță a răspuns:

Sunt ascultatori, frumosi, cresc repede, in patru-cinci luni arata cat unul matur de cativa ani, pierd păr muult, sunt prietenosi, nebuni dupa joaca, cuminti, apara casa bine de tot, dar au nevoie de spatiu mare (la bloc nici sa nu te gandesti sa-ti iei, ii faci si lui rău, nebucurandu-se de libertate si spatiu suficient, dar te reclama si vecinii, mai tarziu -vei avea necazuri cu ei -oamenii sunt rai). trebuie periati, spalati, altfel devin încâlciti si neingrijiti. E o mare responsabilitate. Dar sunt si preferatii mei. Iubesc mioriticii la nebunie, e rasa mea de suflet.Ii adooor!

19 răspunsuri:
| Cruciuliță a răspuns:

Nu se ingrasa daca fac miscare! Mananca mult, pentru ca si ei sunt o rasa mare, nu poate mânca ca un peckinez, de exemplu. Au stomacul triplu, si el e mare...Trec zilnic pe langa o casa care are un astfel de catel, e un patron cu afaceri de masini. Dar cainele e slab, chinuit, mananca paine goala cand ii dau, nu-l duce la tuns, e chinuit, l-a tuns el, l-a ciopartit numai pe jumatate si asa l-a lasat. Asta fac bogatasii! Au mii de euro, dar n-au 35 lei sa-l duca la tuns.

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Cruciuliță):

Vaiiii saracutzul mai bine il dadea la cineva care are grija de el!

| Cruciuliță a răspuns (pentru Deyutza1039):

Nu vrea, dimpotriva. Se enerveaza si daca oamenii ii dă de mancare prin plasa de sârmă, zice ca el l-a adus acolo sa latre, sa pazeasca, dar el a devenit miel. Are 12 ani, deja. Asa am auzit. Mi-e milă de mi se rupe inima cand trec pe acolo. Mai are cativa caini bucovineni mioritici, tinerei. Astia doi adusi de curand apuca la toata mancarea, il bate pe cel batran, incat el nu mai ajunge sa manance si e slab, slab, slab.

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Cruciuliță):

Oameni tampiti ca altcumva nu poti sa le zici, nu?

| Cruciuliță a răspuns (pentru Deyutza1039):

Asa-i. duca-se naibii toti care nu stiu ce-i mila. Eu dau de mancare si cainilor maidanezi, toti ma iubesc, chiar daca unii nu m-au vazut niciodata. Vin la mine, de parca simt ca sunt prietena lor. Pe unii i-ar mânca de vii. Ei stiu probabil cine sunt aia, i-ar manca de vii. Am curaj sa ma duc printr-un milion de caini maidanezi, ca stiu ca nu se intampla nimic. Ei simt ca ii iubesc si sunt ai mei cu totii.

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Cruciuliță):

Asa mi se intampla si mie...app tu cati ani ai?

| Cherilyn a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti...
Au nevoie de foarte multa ingrijire, hrana si libertate.
Daca nu stai la curte si nu ai unde sa ii faci baie nu ar trebui sa cumperi unul.

O cunostinta de-a mea are unul de jumatate dean si deja a crescut foarte mult.
Se murdaresc foarte repede si au nevoie de dresaj. happy
Daca esti dispusa sa faci fata unei asemenea provocari, atunci nu ai decat sa iti cumperi unul.
Numai bine!batting eyelashes

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Cherilyn):

Poi locuiesc la curte, sunt dispusa sa il ingrijesc pentru ca ma vor ajuta si parinti, mai ales tata, pentru ca el iubeste rasa asta si vrea si el unul!

| Cherilyn a răspuns (pentru Deyutza1039):

happy o sa aveti de furca cu el!
Dar sunt foarte prietenosi si simpatici.
Trebuie sa ai grija si sa faca miscare, sa nu devina obez.
Succes!

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Cherilyn):

Multumesc!

| Deyutza1039 a răspuns:

Multi inainte!

| Cruciuliță a răspuns (pentru Deyutza1039):

Mersi la fel! Cu bucurii si catei scumpi! Mai ales acel mioritic!

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Cruciuliță):

Daaaa abia astept sa vin din Italia si sa imi iau catelul!

| Cruciuliță a răspuns (pentru Deyutza1039):

Te pup.

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Cruciuliță):

Si eu! Si daca vrei sa vb cu mine id-ul meu flory_scumpika99

| Cruciuliță a răspuns (pentru Deyutza1039):

Italianco, fericito! Ferice de tine, te invidiez cu dragoste! Si eu m-as duce in Italia numai sa-mi cumpar niste reviste care apar doar acolo, ca românasii nostri le vand pe internet cu peste un milion bucata. Nesimtiti. Asa sunt romanii, sa jupuiasca daca se poate. Dar tot am reusit sa fac rost de una, de pe un site, e adevarat un numar mai vechi de prin 2002, insa doar cu 100.000 (adica 10 lei noi). Te astept sa-mi trimiti poze cu mioriticul vesel si jucaus, atunci cand il vei cumpara!

| homosapienbone a răspuns:

Daca stai la curte e ok, ca altfel il chinui si te chinui si tu

| Dya_7268 a răspuns:

In 6 luni ajunge la maturitate. Si mananca mult daca ii dai dar din cate stiu eu trebuie sa-i f putin pentru ca altfel se face foarte mare!