| BlueSummer a întrebat:

Deci... m-am hotarat. Pisica! Orium daca mi-as lua un caine n-as avea timp sa-l scot la plimbare dimineata. Am o intrebare pentru. cei care au pisica (nu motan). Este jucausa si cand este mai mare? Este afectuoasa? Nu vreau sa-mi iau un animal care sa nu ma bage in seama. Ma intereseaza in special rasa europeana (maidaneza) si birmanezele. Ce fel de temperament au? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| rosto a răspuns:

Eu am o birmaneza (biluta), si am avut inainte o maidaneza care mi-a fugit de acasa (tina). Niciuna dintre ele nu mi-a distrus nimic pentru ca am educat-o de mica, nu am lasat-o sa faca prostii. Niciuna dintre ele nu mi-a facut prostii in casa, amandoua au facut din prima la ladita pentru ca m-am ocupat de ele, nu le-am lasat asa de capul lor. Nu le-am scos afara niciodata pe niciuna si nu "s-au plans". Eu consider ca m-au iubit amandoua destul (Tina era mai "cu personalitate" ceea ce mie imi placea, isi deschidea usile singura prin casa, desteapta foc. ) Biluta este mai puturoasa si mai doamna, ii place sa stie ca esti dupa funsuletul ei. Eu le iubesc inca pe amandoua (chiar daca Tina a plecat "in lume") si trebuie sa stii ca pisicile sunt diferite chiar daca sunt din aceeasi rasa, ca si oamenii de altfel. Conteaza si ereditatea si felul in care le educi. Multa bafta, si sa ai cea mai frumoasa pisicuta!

14 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

Niciodata nu vei gasi o pisica la fel de afectuoasa ca un caine. Desigur sunt foarte frumoase. Dar si foarte incapatanate.Depinde de tine cat de jucausa va fi la maturitate.
Bafta!

| hamham_1461 a răspuns:

Sa stirti ca ele nu sunt jegoase am avut 2 pisici un balineza si birmaneza.birmaneza a fost jucausa cand era mica cand s=-a facut mare aa devenit afectuasabucuroasa. ele nu sunt profitoare nu toate sunt asasa stiti ca la tara la bunici eu am gasit un pisoi si un catel i-am adoptat pe amandoi intr-adevar unele sunt profitoare pisoiul era ud slab catelul invers catelul intr-adevar musca latra este rau cu toata lumea in afara de rudeele foarte apropiate sa stiti ca in acel moment cand am gasit pisoiul eu nu am putut descrie ce am simtit sa stiti era ud acumsa stiti ca este gras si ii este bine acolo unde este nu este profitor este cinstit isi castiga mancarea cinstit sa stii ca este harnica nu rau ma iubeste nu toate sunt profitoare frate ele nu trebuiesc iubite ce poate inlocuii lipsa iubiri unei pisici? sa stiti ca si ele trebuiesc apreciate. daca pisica vrea las-o sa ia pisica!

| foxi a răspuns:

Pisica e un animal perfid, te iubeste cand ii este foame! Jucausa e...cand ea are chef! Afectuoasa. daca ii e foame! Cainii sunt adevaratii prieteni care te iubesc neconditionat!

| Mar a răspuns:

Nu iti lua pisica. orice ai face oricum trebuie sa scoti si mata afara.si mata e mai rau decat un caine. iti face maaaaaaaaare dezorfine in caza.(la o tipa ia sgariat foarte tare canapeaua ). si osata dupa ce ti-ai luat mata dupa un an o sa creada ca totul e al ei.iti dau exemplu unei fete care isi facae temele iar mata ii tot statea pe birou. o tot dadea jos dar ea venea inapoi.crede ca totul e al ei.nu iti lua mata.defapt nu iti lua un animal. daca iti iei unul ia ceva in avantaj. fara sa scoti pe afara si sa cureti o gramada dupa el.pa pa kiss wave

| BlueSummer explică:

@bridgette : Poate ca prietena aia a ta a invatat pisica sa fie asa. Daca o educi la timpul potrivit si cum trebuie eu cred ca o sa ai o pisica afecctuoasa si cuminte. Am multe prietene ale caror pisici nu distrug nimic si sunt cuminte si afectuoase pentru. ca asa a invatat-o. E adeverat, mai sunt si cazuri "irecuperabile", dar am senzatia ca sunt mai rare.

| BlueSummer explică:

Cum puteti spune ca pisicile sunt jegoase? Sunt la fel ca orice animal care traieste pe strazi, ce, credeti ca atunci cand luati un caine de pe strada este gata vaccinat, deparazitat cu lesa si zgarda? Eu nu cred. Profitoare? Este cuvantul este gresit! Independenta. Cu personalitate. Asta e parerea mea si nu mi-o poate schimba nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| RealLife a răspuns:

Pisicile sunt jegoase si mereu trebuie alintate (zici ca sunt ceva c**rve ) si in plus macar cainii is destepti si iti pot salva viata.

| LittleLittleMarmaid_1333 a răspuns:

Hey.:X
Pisicile simt daca esti suparata mai ales daca le iei de mici la tine. Nu trebuie neaparat sa le rasfeti prea mult dar sa stai macar 15 min cu ele sa te joci. Este de preferat sa le faci un loc al lor, pe balcon sau undeva in hol, sau la tine in camera unde sa aiba tavita cu nisip pentru. nevoi, jucarioare, apa, mancare, si de preferat o jucarie speciala pe care isi poate "antrena" gherutele, altfel iti distruge parhet/covor/canapea/etc. Este recomandat sa-i faci vaccin si sa-l deparazitezi ca sa nu te umpli de purici si sa-i pui o zgarda` anti`purici.
Despre pisici se spune ca iti elimina energia negativa iar atunci cand le mangai te calmezi.La mine merge. happy
Bafta`love struck si sa`mi spui ce alegere ai facut.batting eyelashes

| YukiMrM a răspuns:

Eu am motan dar am avut si pisica, depinde de cum o obisnuieste tu. daca o respingi etc nu va fi afectuasa cand creste, daca o mangai etc, etc, etc va fi. daca o inveti de mica sa se joace cu diverse lucruri (sa-i iei si mingiute din alea cat dopu de sticla cat e mica ca oricum daca e mica nu poate sa le inghida care sar in sus e vreo 1leu una) asa o obisnuieste sa se joace etc. daca o ti toata ziua cu mancare si somn e clar ca nu va fi jucausa etc, etc happy

oricum eu iti recomand maidanezele happy

| YukiMrM a răspuns:

Bridgette - eu nu mi-am scos doar de 6 ori motanul din casa si are 2 ani jumatate happy si se obisnuieste foarte bine, este bucuros mereu, este jucaus, afectuos etc. consum pe pisica (adult nu pui) vreo 35lei pe luna cu tot cu nisip si bobite. happy deci iti recomand pisica (iti recomand motan.) dar daca tie iti place pisica ia-ti pisica. dar nu o asculta pe bridgette pentru ca este inconstienta din punctul meu de vedere. happy

| csaryus a răspuns:

Temperament melancolic.

| csaryus a răspuns:

Am gresit, flegmatic.

| iLovePinK a răspuns:

laughing citind anumite raspunsuri imi vine pur si simplu sa mor de ras laughing

ok, eu am o pisica(maidaneza) de 8 ani. si de mica am invatat-o sa fie cuminte, sa-si faca nevoile in cutiutza cu nisip pe balcon, sa se joace.eu ii fac bilute din staniol (e innebunita dupa ele) ne jucam cu ele toata ziua.rea sau profitoare nu e deloc.nu mi-a facut niciodata necazuri mari. daca ii cumperi jucarii speciale pentru sa isi ascuta gherutzele nu iti zgarie nimic... pisicile sunt agresive cand le lipseste afectiunea din partea stapanului si cand acesta se poarta urat cu ele. daca o iubesti si o dresezi, nu o sa ai probleme cu ea.iti spun eu ca o am de atatia ani (nu din auzite). sa ai parte de ea si sa fie sanatoasa happy