| Deea092 a întrebat:

Deci mi-am luat un hamster acum 2 zile. E femelă şi în curând o să facă pui. Am mai avut o femelă care a născut doar că nu am ştiut că era gravidă şi m-am trezit dimineaţa cu puii. Dacă cumva ştiţi cât durează ca femela să nască ar fi de mare ajutor pentru că o să plec peste 3 zile la bunici până se termină vacanţa. Iar dacă o să nască în curând o să rămân acasă. deci... ştie cineva?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In functie de specia din care face parte, gestatia femelei hamster are o durata de 15-30 zile, cu o medie de 21 de zile. Cunoasterea datei la care puii de hamster vor veni pe lume este importanta, intrucat, imediat inainte de nastere, cat si aproximativ 3 saptamani dupa, interventia ta asupra femelei, puilor si a custii va trebui sa fie minima.
Nasterea are loc seara si este precedata de o perioada de agitatie a femelei, poate dura cateva ore si nu trebuie sa fie deranjata in nici un fel. Nu atinge hamsterul, nu muti nimic din cusca, nu interveni in nici un fel. Orice interventie o va panica pe mama si o va determina sa-si omoare, manance sau abandoneze puii! Nu atinge puii, mirosul tau va fi sesizat de catre mama si puii vor fi refuzati sau mancati.

| Deea092 explică (pentru LaLaura):

E hamster sirian.

| LaLaura a răspuns (pentru Deea092):

Atunci perioada de gestiatia ( cat timp tine puii in burtica) este de 16 – 18 zile. ( dar trebuie sa stii cu aproximatie cand s-a imperecheat pentru a putea face calculele cand o sa nasca).
Dar in mare partea in ziua cand trebuie sa nasca este mai agitata decat de obicei, iar seara o sa nasca.

3 răspunsuri:
| Negoi_Darius_1998 a răspuns:

Depinde! De femela dar se poate sa nascsa in cel putin 2 zile!