| Șttefania a întrebat:

Este bine sa ai o pisica in casa?

Ce lucruri bune despre pisici pot sa ii zic mamei mele?

Cat costa Toate vaccinurile, carnetul de sanatate etc?

Pisicile sunt fericite la blocg?

Ele trebuie scoase afara ca un caine?

Lasa par sau se iau firele cand isi fac baita[in limba] si apoi fac ghemotoacele de par din gat?[am citit pe net]
Funda la cea mai complexa!

Răspuns Câştigător
| Andra_4836 a răspuns:

Buna!happy Eu am 6 pisici, fac perte din viata mea si m-am obisnuit cu ele, casa ar fi goala fara. Daca e vorba de 1 pisica, nu e asa mare lucru. Noi le tinem pe pisici tot timpul in casa, pentru ca strada e circulata, iar riscul sa fie calcate de masini e mare, dar nu pot spune ca sunt nefericite. Au jucarii, cosulete in care sa doarma, ladita cu nisip si mancare, desigur, mai pe scurt, au tot ce le trebuie. Argumentele ca o pisica sa fie acceptata in casa de parinti ar putea fi.thinking (sincera sa fiu nu am avut aceasta problema decat 1 datalaughing ). sa ia un prieten aproapethinking De exemplu, atunci cand ma culc, o parte din pisici vin si dorm cu mine:X si e placut, dispare uneori eventualul sentiment de singuratate. Cand vin acasa, 2 pisici (mai alintate) se gudura de mine iar 1 dintre ele imi sare efectiv in spate, sta pe umeri si se gudura de capul meu. Uneori, cand o mangai, ma linge pe mana (desi e pisica).
Conteaza si cum o cresti, cata libertate ii dai de la inceputul vietii, unde o inveti sa nu se duca, sau sa isi faca nevoile. Iti recomand sa ai usile sifonierului inchise, pentru ca pisicilor (din cate experimentez eu) le place sa se culcuseasca in teancurile de haine (le sifoneaza, si lasa par)
Faza cu ghemotoacele de par nu prea e asa nasoala cum zic unii, nu e ca si cum le apuca in fiecare zi vomitatul de ghemotoace de parlaughing. La ale mele se intampla rar.
Se poate sa rontaie plantele. Daca inghit bucati mari de frunze, le vomita.
Pisicile lasa intr-adevar par, dar nu stiu sa zic cat de grav e asta, avand in vedere ca tu vrei 1 singura pisica, iar eu am 6laughing
Despre vaccinuri nu stiu ce sa iti zic, dar nu cred sa coste foarte mult; e vorba totusi de un animal destul de mic. Poti folosi o zgarda pentru purici, sau picaturi pe care le aplici pe ceafa. Daca insa nu iese afara, nu prea are de unde sa ia purici, decat daca sunt adusi pe pantofi (sau ceva de genu) in casa (se poate intampla, dar sansele sunt mici).
Nu mai am idei acum.hee hee Daca uit ceva, vin apoi sa completez.
Iti urez succes cu mama tawinking

| ItachiUchiha a răspuns (pentru Andra_4836):

Ma impresionat raspunsul tau Andra, eu am avut un pisic Ciupanezu il chema si bunica mea lasa usa deschisa si Ciupanezu venea in camera mea si se punea pe picioarele mele pe buta si uneori se punea pe perna in fata mea si dormeam cu el in fata nasului o data m-am trezit si era acolo am apreciat ca intotdeauna a fost cu mine si l-am acoperit apoi l-am pupat pe frunte imi zici si mie cum ai facut pisicile tale sa se gudure atata pe langa tine, eu ador pisicile si vreau sa ma fac medic veterinar in general toate animalele imi plac dar cel mai mult pisicile.

6 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

E mai curata decat un catel, claaaar! Dar trebuie sa o suporte si organismul tau sad eu am facut astm de la ele in doar 2 luni sad asta s-a intamplat in urma cu 15 ani, si acum am probleme din cauza asta, imi doresc sa nu le fi adus niciodata in casa sad mai bine un catel ca nu faci asa alergie de la el! Mamei mele i-au sangerat ochii de la pisica sad daca tu nu ai probleme, e ok. Eu nu as repeta greseala, sincer! Sau macar daca iti iei, nu dormi cu ea in pat, macar atat!

| irinuca a răspuns:

Salut marinu stiui,
O pisică e animalul de companie perfect pentru apartament. E curată, nu are nevoie să o scoţi afară la plimbare pentru că se joacă în casă cu jucării (ii dai un capac de la o sticlă de cola, o hârtie mototolită, un beţişor sau jucării din magazine speciale, cum e asta cu microcip, cică înnebuneşte pisicile: http://www.animalutul.ro/......ici/319/), face la litieră iar dacă optezi pentru nisip tip clumping, nu trebuie să arunci decât ghemotoacele de fecale, nisipul poate fi cu miros de levănţică.
Dacă o speli tot la 2 luni, o perii în fiecare zi şi nu o laşi în patul părinţilor sau patul tău, mama ta nu va avea probleme cu părul de pisică lăsat.
Pisicile şi câinii năpârlesc de 2 ori pe an: primăvara şi toamna. Sunt 2 săptămâni când le cade mult părul, dar dacă le perii bine şi le îngrijeşti, le dai vitamine şi ulei de măsline în mâncare, nu vei avea probleme.
În privinţa vaccinurilor, se fac în felul următor: la 3 luni, la 6 luni, la 1 an şi apoi din an în an.
Dacă pisica ta nu iese deloc din casă, nu-i fă vaccin împotriva rabiei, nu are nevoie. Un vaccin trivalent (protejează împotriva mai multor viruşi precum: http://www.animalutul.ro/pisica/ingrijire/vaccinurile-pentru-pisici/1674/), costă undeva la 40 de lei - depinde de cabinetul veterinar, iar deparazitarea care se face la fiecare 3 luni, costă cam 15 lei.
În privinţa bolilor, îţi mai spun odată: dacă o îngrijeşti, dacă o deparazitezi intern si extern la fiecare 3 luni, nu există riscul de a face toxoplasmoză sau de a primi vreo boală.
E important să nu-i dai carne crudă din comerţ, pisicile pot face viermişori de la carnea asta. Dar îi poţi da mâncare uscată (mărcile Royal Canin, Hills şi Sanabelle) şi conserve speciale.
Să ştii că e foarte uşor să creşti o pisică în apartament, iar beneficiile sunt multe.
Însă dacă optezi pentru o pisicuţă, să aveţi răbdare în primele luni de viaţă pentru că e foarte agitată şi energică până creşte. La vârsta de 6 luni se poate steriliza, pentru a nu intra în călduri şi a nu face pui nedoriţi.
Baftă în convingerea mamei tale!

| Frau a răspuns:

Pisicile sunt o companie incredibila crede-ma!
Cu toate astea cum spunea si @bianca sunt si foarte periculoase.
Insa stai linistita. Eu am avut pisica si chiar daca parul este foarte periculos am avut grija. Ce a spus Bianca nu se intampla in toate cazurile, stai linistina. Important este sa te speli dupa ce pui mana pe ea si etc...happy
P. S.: Cumpara/adopta o pisica mica [pui] astfel o vei putea creste si educa tu.
Chiar nu ai nimic de pierdut!winking

| Frau a răspuns:

Cat despre vaccinuri, nu sunt scumpe. Insa pisica mea a tarit si fara ele oh go on.
Apoi iti trebuie doar o cutie cu nisip unde sa-si faca nevoile big grin si da, trebuie sa ii dai libertate ca sa nu se invete numai la calduricahee hee si sa fie rasfatata si puturoasahappy.
Au o anumita perioada cand lasa par. Mi se pare ca iarna nu se intampla asta. Ce fac cu parul dupa ce se spala e treaba lor oh go on. Nu-ti face griji pentru asta.

| newperson4him a răspuns:

Buna. Nu am avut niciodata o pisica in casa. Dar stiu ca verisoara mea a pierdut doua sarcini din cauza parului de pisica, cand a fost mica a avut pisica, inainte sa ramana insarcinata deja numai avea pisica, dar a pierdut prima sarcina. Dupa un an (tot fara pisica), a ramas din nou insarcinata si a pierdut iar copilul. Medicii i`au facut ceva analize si au depistat ca este din cauza parului de pisica. sad