| JustyR12 a întrebat:

Este normal ca o pisca de 8 luni sa intre in calduri?

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Pisica intra in calduri cand atinge maturitatea sexuala. Primul sezon de calduri este undeva intre a 4-a si a 10-a luna, insa media caldurilor este luna a 6-a. Caldurile la pisica dureaza intre 7 si 10 zile. In cazul in care pisica nu a fost "data la motan" ea va continua sa intre in calduri aproximativ, la fiecare 3 saptamani. Calea cea simpla o reprezina castrarea pisicii, de regula inainte de 6 luni, sau la varsta recomandata de veterinarul tau.

Eu iti recomand sterilizarea pisicii, Bafta!

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Da e normal. si in cazul in care o ai intr-un apartament o sa inceapa sa marcheze teritoriul. o sa urineze peste tot numai in tava cu nisip nu. cel mai bine in acest caz e sa o castrezi.

| JustyR12 explică (pentru gelu1970):

Ar trebui s-o sterilizez? E femela. E in calduri de cateva zile, dar nu a urinat in casa. O am de cand avea 1 saptamana. Cred ca in atat timp a avut timp sa-si stabileasca teritoriul.

| gelu1970 a răspuns (pentru JustyR12):

Ar trebui daca locuiesti intr-un apartament. multi nu o fac din cauza costului operatiei, in plus fiind pisica e mai dificila operatia. ca nu a urinat in casa...ai rabdare. cel mai rau e ca in momentul cand e disperata, cand e in calduri bine de tot ajunge pana acolo ca sare de la etaj. unde locuiesc eu cunosc persoane care au avut pisici si au sarit de la etajul trei. au murit. tu alege varianta ce crezi de cuviinta. o seara buna.

| AtateaConditii a răspuns:

Da, pisicile ajung la maturitatea sexuala inca de la 5 luni.