| tomorrowlanndd a întrebat:

Este posibil sa imi mai invat cainele sa faca diverse trucuri daca are deja aprox 9 ani? Merci, dau funda celui mai bun raspuns :*

Răspuns Câştigător
| Lazar_Cristi_1995 a răspuns:

Din propria experienta iti spun ca poate fi dresat oricand.Eu in prezent dresez un metis de 7 ani care se descurca foarte bine.E si jucaus. Daca vrei orice sfat in materie de dresaj canin adauga la fb lazar Ionut-cristian la facebook.niciodata nu e prea tarziu.

7 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Da, raspunsul este Da, e greu la inceput dar Da, asta nu trebuie sa iti iasa din cap : "Da, se poate" si trebuie sa si stii cum sa il dresezi, ca daca nu ai pic de experienta...

| irinuk28 a răspuns:

Nu prea as crede.De exemplu cainele meu are 5 ani,si de-abia daca isi clinteste laba de pe sol ca sa o mai intinda cand o cer,dar mite sa mai raspunda la comenzi complexe. Daca ar fi dus la un dresor profesionist, probabil ar fi sanse, dar ca sa il inveti tu, in niciun caz nu o sa reusesti, cu orice recompensa l-ai rasplati.

| Lazar_Cristi_1995 a răspuns (pentru irinuk28):

Mai,daca il iei pe NU in brate, nu o sa reusesti niciodata rolling on the floor tu mai invata dresaj si apoi incearca sa iti dai cu pareea.Sunt tipuri si tipuri comportamentale, daca al tau caine nu mai vrea sa faca ce ii zici, nu inseamna ca toti cainii sunt asa...Cainele o sa invete, e formarea unui reflex, nu e invatat, la propriu.

| irinuk28 a răspuns (pentru Lazar_Cristi_1995):

Ma reream la varsta cainelui si la comportamentul propriului meu catel.Eu ti-am dat doar un sfat, nu trebuie sa te iei dupa el.De ce nu te-ai interesat direct de la dresor inainte de a intreba aici pe TPU, caci lumea te ajuta cu ce stie ea mai bine, in acest caz, ma indoiesc ca vei gasi pe site doar dresori de caini care sa iti raspunda concretwinking.

| Lazar_Cristi_1995 a răspuns (pentru irinuk28):

Eu sunt dresor, te ajut cu placere.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Cainele deja este batran si nu o sa mai reactioneze.

| LiviuuuXD a răspuns:

Nu, deodată ce a depășit vârsta de 1-2 ani, un câine nu mai poate fi dresat.
O zi placută!