| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 12 ani si imi doresc un yorckshire dar mama supne ca este o responsabilitate foarte mare pentru un copil de 12 ani si vreau sa-i demonstrez ca nu este chiar asa va rog sa imi lasati cateva sfaturi

4 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

@Anonima: un Yorkshire traieste in jur de 14 ani.

Si da, este o responsabilitate enorma si pentru un adult, dar pentru un copil? Si eu gandeam la fel inainte sa-mi primesc catelusul (tot un Yorkshire), acum multi ani cand eram aproximativ de varsta ta, ca nu poate fi atat de greu sa ai grija de un caine! Dar pacat ca mi-am dat seama de contrariu mult prea tarziu, cand deja o primisem si nu mai puteam face nimic in acest sens. Ai grija, nu e o jucarie de care sa te poti descotorosi dupa ce te joci o vreme si te plictisesti! E intocmai precum un copil!
Mult succes si mai gandeste-te! Ia-ti mai bine un hamster, un papagal, pesti... ceva care sa nu-ti ia prea mult din timp si care sa nu-ti dea batai de cap!
O zi frumoasa!;*

| T a răspuns:

Pai chiar are dreptate. Daca iti doresti acel caine trebuie sa ai grija de el, si nu dar primile saptamani/luni, ci toata viata - adica cativa ani( nu stiu cat traiesc acesti caini). Trebuie sa ii dai de mancare, sa il cureti si sa il plimbi des. Spune-i mamei tale ca esti responsabila si ca poti avea grija el, daca chiar poti asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu imi doresc un hasky dar.nici pe mine nu ma lasa.stai linistita laughingasa e viata

| DrRosu a răspuns:

Nici nu poti scrie numele rasei respective corect si vrei sa ai grija de el? incearca un hamster. h-a-m-s-t-e-r