| autorul a întrebat:

Buna TPU.cum sa-i demonstrez mamei ca nu mai sunt un copil? ca m-am maturizat. niste sfaturi. funda+vot.multumesc:*

19 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Hmm e cam greu s-o pacalesti... spune-i ca e pe cale sa devina bunica laughing sau ia-ti un servici si mentine note mari la scoala, ce zici?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pai bine mai, petcuvlad, imi dai si stupid imi furi si avatarul, cu ce ti-am gresit eu mai, petcuvlad, asa prieten mi-esti?laughing

| DakotaRoyse a răspuns:

Asumă-ţi anumite riscuri şi responsabilităţi pe care să le îndeplineşti cu succes. Asta e cea mai bună metodă de a-i demonstra.

| eXtreme21 a răspuns:

Salut! Ii poti arata asta prin fapte, fapte care sa arate ca te-ai maturizat.Ai putea sa asculti de ce spun ei si chiar sa faci completari si te vei arata interesat/a de acest lucru si vor observa ca intelegi ce se intampla si astea vor iesi automat in evidenta. Sper ca am putut sa te ajut.

| ZambescSiGata a răspuns:

Sti? Acum ceva timp asta incercam si eu sa ii demonstrez mamei.Incercam sa ii arat ca m.am schimbat, ca am o altfel de gandire un altfel de comportament, dar degeaba.Pentru ea ramaneam si am ramas tot acea fetita mica care rade din orice,mereu sensibila,intotdeauna curioasa si mereu pregatita pentru cele mai rele situatii. Si totusi de ce sa iti doresti sa ii demonstrezi asta? Cu ce se schimba situatia daca mama ta nu te mai considera copil? De ce sa vrei sa pari matura sau sa fi matura,cand cel mai frumos lucru din lume este sa simti ca esti inca copil,sa ai lacrimile unui copil,gandirea unui copil, curiozitatea unui copil, tot ce tine de anii copilariei.Si te.ai gandit ca poate mama ta si.a dat seama ca vrei sa ii arati maturitatea ta, dar nici un parinte nu se obisnuieste asa repede cu cresterea copilului sau. Stiu pot fi putin dramatica in ceea ce scriu.dar asta e adevarul.Nu pierde acesti ani ai copilariei, acest comportament, doar pentru ca vrei tu sa arati ca te.ai maturizat. Daca intr.adevar vrei asta, daca intr.adevar vrei sa te maturizezi, sa nu uiti niciodata ca acolo in tine inca mai esti un copil, chiar si atunci cand vei avea 60 de ani.Te pup.:*

| CookieMonsta a răspuns:

Vorbeste cu ea despre asta.
Ia-o usor daca incepi discutia.
Daca nu vrei sa vorbesti cu ea, arata-i niste lucruri de ' adolescenti' care iti plac, exprima niste principii in legatura cu subiecte ma profesionale, vorbeste despre viitorul tau si poate va intelege.

| vioreld a răspuns:

Maturizarea nu vine cand spune cineva. Toti ne credem maturi dar nu este asa. Toti suntem copii.
Maturizarea nu vine la o anumita varsta.(aici vorbim de maturizarea mintala) pentru ca cea fizica vine pe la varsta de 20-25 ani.
Nu este nevoie sa demonstrezi nimic, maturizarea cand va sosi isi va demonsta singura puterile. Nu-ti mai bate capul cu aceasta problema pentru ca nu este chiar o,, problema,,

| Alex_9605 a răspuns:

Nu trebuie sa ii demonstrezi deodata, cu timpul isi va da seama. Comportamentul tau, activiatile tale, modul tau de a vorbi sau de a rezolva unele probleme o pot convinge ca te-ai maturizat.

| DanielaMe a răspuns:

Trebuie sa faci treburi prin casa, sa inveti... Trebuie sa faci cam ce face mama ta, sa o ajuti la trebuie in general happy. Funda?

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna happy
Amigo,asta incerc sa-i demonstrez si eu mamei mele(adica spal vase,dau cu aspriratorul, o ajut la cumparaturi), dar ea tot ca un copil ma vede.Asa ca bucura-te de copilaria tabig grin!

Pa happy

| smarti a răspuns:

Trebuie sa-i arati parul pubian.

| gabitzza20 a răspuns:

Nu ii vei demonstra luand-o deoparte si zicandu-i :mama sunt matur de acum inainte!(asta daca esti, sau vrei doar sa ii demonstrezi ca sa te lase mai liber). comporta-te natural, vor veni situatii in care isi va da seama ca nu mai esti copil si ca privesti altfel lucrurile.

| MaraMarutza a răspuns:

Pai fi din ce in ce mai resposabila fa lucruri mature nu te comporta ca un copil spre exempu fa-ti de mancare sau daca doresti un lucru obtinel singura strange bani sau daca e prea scum fa un pact cu parintii tai si chestii din astea

| George8686 a răspuns:

In ochii parintilor totdeauna vei fi un copil. Lor nu trebuie sa le demonstrezi nimic. Daca u crezi ca esti destul de matur sa te descurci singur si sa iei decizii atat pentru tine cat si pentru altii nu mai conteaza parerea nimanui. Vor vedea ei prin actiunile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Get a job !

| petcuvlad a răspuns:

Faci un lucru greu si il rezolvi bine. daca esti la scoala. inveti bine. vorbesti frumos. daca te uiti la desene, le lasi si te uiti pe programe utile. atat. ai sa vezi rezultatele.

| stefy11_5885 a răspuns:

Da ai incercat sa fi responsabil sa vada ca tu nu mai esti agatat numai de fusta ei i-a atitudine sa te remarci prin fapte marete facute pe cont propriu

| iulia_1195 a răspuns:

Tu mereu o sa fii copilulu ei chiar and si tu o sa fii la randul tau mama ea este constienta canu mai esti un copil dar ii este greu sa realizeze deoarece parintii inca ne mai vad mici si depinzand de ei eu iti recomand mai intai sa incerci sa o intelegi sa te gand cum ar fi sa fii in locul ei si incearca sa ii castigi increderea mai bine ca sa poata sa vada ca nu mai esti un coil si in timp ea singura o sa realizeze ca nu mai esti un copil ii este greu nu realizeaza ca ai crescut sper sa intelegi si sa iti fie de folos sfatul meu ca mie mi a fost de folos dar trebuie putina rabdare

| LoveLavinia a răspuns:

Si eu am patit-o cu un baiat. sad Vrea sa ii demonstrez ca nu sunt o copila. Am cateva raspunsuri pentru tine:
-sa incerci sa nu te mai comporti ca un copil
-sa nu o mai pui sa iti faca poftele
-sa.ti faci tu toaate vrutele. etc.
funda? smug