| aty91 a întrebat:

Fratele meu isi doreste un caine. Cel mai mult dorim unul din urmatoarele rase: labrador, golden sau husky(in special). Care ar fi cel mai potrivit pentru el? Tin sa va anunt ca locuim intr-un apartament nu foarte spatios si mai avem si un motan. Astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| Andreias12 a răspuns:

Salut

Daca locuiti intr-un apartament nu prea spatios eu va recomand un bichon havanez sau un bichon maltez sau un westie.

Sunt catei de talie mica, ce nu lasa par si se acomodeaza excelent in spatii restranse. Ei sunt caini de apartament

Labradorul, goldenu sau husky sunt catei ce au nevoie de multa miscare si plimbari lungi si ar fi ideal sa stea intr-o curte.

O vecina are bichon havanez si trebuie sa stii ca:
-nu naparlesc
-nu cresc foarte mari
-nu ocupa mult spatiu
-nu il simti prin casa
-nu prea latra
-trebuie tuns de 2 ori pe an

funda?:X

12 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Halal sfat florina! Cand creste daºl si iaºti altul! Cainele e accesoriu nu suflet. Mi-am luat poseta noua ...cam asa merge cu un caine la tine, nu?¿

Eu personal nu tiºas recomanda nici unul pentru apartament. Nu neaparat din cauza marimii lor, ci din cauza ca, toti 3 fac parte din categoria cainilor extrem de energici.
Daca vrei ca din 2 pasi alergati prin casa sa-ti darame mobila, atunci iaºti.
In plus, fiind f activi, rod si f mult. Nu cred ca vrei sa stii cum arata un pat ros pana la sarme de un husky. Probabil parintii o sa va arunce afara cu tot cu ei. I

Si sa zicem ca il iei. Cat timp poti sa-i acorzi zilnic? Un caine atat de mare si activ are nevoie de cateva ore bune de alergat, joaca, plimbare.
Daca nu poti sa ii acorzi timpul asta, atunci va fi sortit plictiselii singur in casa si implicit va roade si va distruge din cauza asta.

Eu ti-as recomanda un shar-pei, oricare dintre bulldogi, bullterierul e un caine care nu creste f mare si e linistit la maturitate ( exluzand zvonurile ca ar fi caini de lupta ). Si de shar-pei se spune la fel si al meu e bun ca painea calda.

| florynnaa a răspuns:

Fratee.nu nu! stai la apartament.iti mai amintesti? sunt ft mari! dar fa cum vrei.astia trebuiee sa stea la curte! sa pazeasca curtea! sa zburde! faci cum vrei.si un motan? da motanul! sau nu-ti mai lua caine! apartament nu foarte spatios? bichonii! bichonii sau talii mai mici.in niciun caz cainii astia asa mari. funda?

| florynnaa a răspuns:

Dar totusi daca ii vrei neaparat(unul dintre ei)i-ati un pui.si cand vezi ca creste da-l.si i-ati altulbig grin

| `KiddO` a răspuns:

Eu am un golden retriever :X si e perfect catelul! (stau tot la apartament, dar nu conteaza, pentru ca se obisnuieste.) Daca tiai lua unul ar fi bine, e linistit, nu latra, are aceleasi apucaturi ca orice caine (roade ce prinde daca nu ii dai o jucarie ceva s`o roada). tongue daca vrei sa stii mai multe : patry_basketball

| BOGDAN a răspuns:

Eu am un labrador. il vand. daca iau ceva bani pe el ca mananca prea mult big grin /// am primit 1000 lei pe el dar e prea putin. big grin... e bun ca pot sa ma joc fotbal cu el, e bun portar

| BlondyBlue a răspuns:

Eu zic ca pentru un apartament destul de mic, merita sa ai un labrador

| BlondyBlue a răspuns:

Eu zic ca pentru un apartament destul de mic, este mai bine sa ai un labrador

| Trinity a răspuns:

Eu zic ca labradoru ar fi cel mai bun dar sal ei de pui nu mare ca sa se obisnuiasca si cu pisica ca daca il iei mare dupa aia s-ar putea sa ai problema cu el.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Labradorul sau goldenul.Huskyul este pentru casa pentru ca trebuie ingrijit cu atentie si lasa mult par

| Diana_6668 a răspuns:

Pai. spune'ne si ce varsta are fratele tau!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pai sunt prea mari daca vrei unul ia-ti labrador e dragut si inteligent florynnnnna e proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa duci motanu nua parat si sa iti iau un haschi si cu tpimpul sa ai minim 4 camera :X:X:X