| ChocolateDroid a întrebat:

Hello ppl; x

Mi-as dori un Yorkshire Terrier TOY. Mi se pare un catel foarte dragut si jucaus, dar si pretul este "dragut" de asemenea laughing
Credeti ca merita banii?
Imi doresc un caine de talie mica, chiar daca am avut si Ciobanesc, Labrador, Collie si Golden Retriever. Astept parerile voastre... MS :*

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Buna.
Sunt foarte fericita sa aud ca din ce in ce mai multe persoane isi doresc un catelus din rasa aceasta, insa ma intristez cand realizez ca foarte putini stiu cat de multe implica dresarea si cresterea corespunzatoare acestei rase.
Fiind terrieri, sunt foarte agili, jucausi, inteligenti, daca nu au o companie zi de zi, ceas de ceas, tind sa devina izolati si agresivi, asa ca daca nu ai timp de el, mai bine redirectioneaza-te spre o alta rasa! Au nevoie de foarte multa afectiune si joaca, iar asta se poate intampla chiar si cand nu ai chef tu de el! In fapt, cresterea oricarei rase implica o responsabilitate mare, dar fiindca ai mai avut caini, cred ca stii si tu ce inseamna asta!
Rasa provine din Anglia, dintr-un orasel numit Yorkshire, pe langa Leeds. Sunt foarte apreciati inca din epoca trecuta.La inceput, au fost caini de vanatoare. Daca ai disponibilitate, citeste si:
http://www.zooland.ro/Yorkshire_Terrier-6326.html

Sunt foarte afectivi si de obicei se ataseaza in mod special doar de o singura persoana, pe care o percep ca si pe-o mama.
Daca iti iei unul, nu uita ca nu au voie sa manance decat mancare pentru caini, in niciun caz mancare gatita! Altfel, prind gustul mancarii si cum sunt foarte incapatanati, refuza sa mai manance mancarea lor pana se imbolnavesc, si mor.Plus ca mancarea gatita nu le face bine! Trebuie sa fii pregatit/a sa nu cedezi ochisorilor blajini ce te vor "santaja" mereu.
Au un caracter extrem de puternic si o personalitate bine definita, din ceea ce am observat si la al meu. Sunt constienti cand fac cate-o boacana, dar daca tinzi sa-i mustrii prea rau, se supara si chiar refuza sa mai stea pe langa tine, sa te mai bage-n seama.
Daca nu vrei sa-ti stresezi vecinii, ar fi bine sa-l certi putin cand latra, pentru a se dezobisnui de aceasta deprindere.
Sunt prietenosi, dar rezervati cu strainii, pana ajung sa-i cunoasca mai bine.
In mod normal, un caine din aceasta rasa nu ar trebui sa depaseasca 3 kg.
Pe google vei gasi mult mai multe informatii.
Am si eu unul, respectiv o catelusa, de 6 ani. La vremea respectiva am dat in jur de 1000 de euro, dar am luat-o din afara. Am gasit, nu de mult, o canisa la Oradea care vindea puiuti cu 450. Daca vrei sa fii sigur/a de pedigree-ul catelusului tau ( ceea ce demonstreaza ca e si vaccinat, ca are microcip, acte, etc), nu cumpara de la samsari care cresc puiutii in conditii nu tocmai favorabile si care nu pun pret decat pe profit. Mergi la o crescatorie specializata, care sa creasca doar aceasta rasa, poate chiar in Ungaria (sau partea de V a Romaniei). La un pret mai mare, "calitate" mai mare. Nu cred ca se vand si la kg :D.
Mult succes!

4 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Cu siguranta isi merita banii pentru ca e o jucarie viehee hee

| manuelaaa a răspuns:

Da da! merita!

| Larette a răspuns:

Pai, cainii de rasa pura costa :-s
Sa nu te pacaleasca samsarii care dau 200e-400e pe caine.
Trebuie sa aiba pedigree daca vrei sa merite banii.

| lola_2540 a răspuns:

Salut. eu am un yorkshire terrier. e foarte jucaus, dar devine agresiv daca nu are companie. ca sa tii un astfel de catel trebuie sa ai timp sa il ingrijesti. eu nu l-am cumparat, l-am primit de la cineva care statea la bloc si nu avea timp pentru el. iti vine sa crezi ca inainte sa il iau eu nu mai iesise niciodata din casa? are doar 5 luni si acum e foarte fericit la mine. despre bani.se merita! dar trebuie sa fii sigura de alegerea facuta.