| K_3589 a întrebat:

Funda! Am o catelusa Beagle de 2 luni.Cand o pun in lesa, se intinde pe jos si nu s-ar plimba de loc si are energie multa.Cred ca vrea sa o iau in brate.Stie cineva ce sa fac ca sa se plimbe in lesa?

Răspuns Câştigător
| WithoutYou a răspuns:

Ca si raspunsul de mai jos, poate e zona prea aglomerata sau zgomotoasa. si si daca nu e, are numai 2 luni! e cam micuta de plimbare. ar trebui sa mai astepti. e mica sa fie plimbata, poate inca nu e destul de matura sa accepte lesa, se simte captiva si fara libertate, asadar, va trebui sa astepti sa mai creasca. daca nu a mai purtat zgarda pana acum, poate ca nu ii place si trebuie sa o lasi sa se acomodeze. daca neaparat vrei sa o plimbi, momeste-o cu ceva (mancare, jucarie, etc.) si vezi daca vine. trage-o putin cu lesa, cu forta, si poate porneste dupa aceea. dar cel mai probabil, e prea micuta pentru plimbari. mai asteapta catva timp si o sa fie totul ok.winking sper ca te-am ajutat.kiss

1 răspuns:
| myhaelamar86 a răspuns:

Poate conta foarte mult zona in care o plimbi. daca e o zona aglomerata posibil sa i se faca frica. incearca sa o plimbi in zone linistite. sa o momesti cu bobite?(sau ce ii place ei sa manance). incearca, initial, sa o plimbi prin casa. daca nu reusesti, cel mai bine vorbesti cu un dresor de caini. iti va da sfaturi utile imediat.