| o3ViolettaCastillo3o a întrebat:

Heeei TPU! happy Eu am sansa sa imi cumpar de ziua mea un caine! Dar nu stiu ce fel de rasa e mai buna... sad adica... Un SHARPEI sau un CIUAUA? Care credeti ca lasa mai putin par in casa? ^_^

Răspuns Câştigător
| Lavinia218 a răspuns:

Daca vrei un caine care nu lasa par iti recomand una din rasele care nu naparlesc : bichon (maltese, havanesse, frise),Yorkshire Terrier, Shit Tzu, Schnauzer pitic, Welsh Terrier, Cairn Terrier, Affenpischer.
Atentie insa chiar daca aceste rase nu naparlesc este esential ca, cainele sa fie periat zilnic (de preferat cu o perie metalica speciala).
Eu am un bichon maltese care are blana lunga si il periez de 2 ori pe zi. plus ca investesc in produse pentru igiena parului (sampon, balsam, spray pentru descalcire). Daca nu ai timpul necesar pentru asta, opteaza pentru o rasa cu parul scurt.
Shar-Pei-ul este de asemenea una din rasele care nu naparlesc insa vara din cauza caldurii si a cutelor de piele au un miros foare puternic...
Orice ai alege ..inainte de a-l achizitiona gandeste-te ca nu este o jucarie pe care o poti arunca daca nu iti mai place si ca trebuie sa ai grija de el si sa il iubesti 10-15 ani.

3 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

Shar-pei.
Chiuahua este prea mic, pe gustul meu.
Fiindcă au părul scurt, ambele rase lasă la fel de puțin păr. Ideea e să periezi zilnic câinele.

| RedNose a răspuns:

Chihuahua(nu ciuaua), cu toate ca e mic il prefer ma mult decat shar pei-ul, cand e mic e frumos, dupa face un bot foarte mare si urat, parerea mea.

| andrw1929 a răspuns:

Chiuaua big grin
Funda?
Toate cele bune!