| BiancaBie98224 a întrebat:

Hei ^_^! Acum 5 zile am luat un bichon de 4 luni toate bune si frumoase pana acum 3 zile cand a inceput sa fie agresiva.Musca rau si latra, degeaba tip la ea pentru ca latra si musca si mai tare.Ce as putea sa-i fac s-o mai calmez putin?

6 răspunsuri:
| Simon a răspuns:

Daca tipi nu vei rezolva nimic, incearca sa fii tu cat poti de calm, va necesita ceva timp investit. Posibil sa fi devenit foarte posesiva, a pus stapanire pe casa sau pe un loc pe care il considera doar al ei.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Bichonul este cunoscut ca fiind mai agresiv, sunt ca bagati in priza. Mai acorda-i timp de acomodare, sa se invete cu noua familie si locatie, nici tu nu poti considera "acasa" un loc dupa numai o saptamana. Ai rabdare cu el si nu-l certa/lovi, ignora-l daca te enerveaza si va veni el la tine sa-l bagi in seama.

| Rocsid a răspuns:

Daca tip la un catel el va latra mai tare pentru ca incearca sa te domine. Daca e agresiva ii dai cu ziarul la fund! Dupa asta NIMENI din casa nu o va mai baga in seama cateva ore(pedeapsa)... Oricat s-ar matai si ar plange si ar face ochisori nevionovati trebuie sa fiti puternici si sa nu cedati! Trebuie sa stie ca voi sunteti Alfa si nu ea.
Daca incearca sa muste si in timp ce dai cu ziarul o prinzi de pielea de pe ceafa si o lipesti cu capul de podea astfel incat sa nu te poata musca si o ti acolo pana vezi ca cedeaza si se calmeaza...Stiu ca sunt brutal pentru un puiut de 4 luni dar e cea mai buna solutie pentru a nu avea probleme de comportament urare pe viitor.
Spor la dresat!

| Leonard_Luca_2002 a răspuns:

Fii calm adu mai multi caini sa se joace cu ea

| Pisicuta_Valutza_1997 a răspuns:

Ar trebuii sa fii blanda pe tot parcursul zilei indiferent de ce ar face.Scoate-o mai des afară chiar dacă nu are nevoie si începe să te joci ma mult cu ea, invat-o niste trucuri si ofera-i si niste recompense

| AndreiAndrei69 a răspuns:

Uite ce trebuie sa faci ea a fost okey câteva luni deci a avut timp să vada comportamentul vostru cu ea sunt sigur că o mângâiati si îi sati mâncare buna tocmai de aia si ati dat atentie pentru un comportament negativ si acum ea si-a luat lumea în cap ea se crede seva peste tot trebuie sa-i arăți că tu esti liderul ei iar ea sa fie supusă artai ca nu tie frica de ea iti dau niste exemple cand face asa e nervoasă latră degeaba si e foarte agresivă doar cand e agresivă o prinzi brusc si o ape si sa stea pe o parte ea nu se bai mai misca si se va calma.cand face ceva ce nu are voie poti sa faci un sunet psshht si apoi so oprestibdin ce face repetat ea va recunoaste acest sunet si se va opri. acestea sunt niste trcuri sper să te ajute