| xPervPufarina a întrebat:

Hei iubitori de animale. Am si eu o intrebare...Sau mai multe!
• Am de ceva timp o pereche de testoase femela si mascul [testoase de Florida / cu tample rosii] care inca sunt pui si am mai multe intrebari legate de ele :
x Am vazut ca o testoasa este de cateva ori mai mare decat alta. E probabil sa fie asa pentru ca e mascul [nu stiu sigur] sau e in functie de cat mananca fiecare?
x Acum cateva zile am achizitionat un filtru de apa pentru ele si vad ca le este cam frica de el. Ce pot face sau sa astept pana se acomodeaza?
x Nu am bec cu raze UV dar am un incalzitor de apa si un filtru. Credeti ca e bine si asa?
x Cum pot preveni conjunctivita sau cel mult sa imi dau seama cand o au?
x Cum imi dau seama care e mascul / femela?
x Sunt cam sperioase de cand le-am luat, credeti ca inca nu s-au acomodat?
x Cam pana la cati ani au sa traiasca, tinand cont ca au conditii favorabile de viata? Nu au intrat in hibernare pana acum.
x Cand le mai scot din acvariu, stiu ca e bine sa le tin doar 15 min. afara. Pot sa le tin si mai mult? Sau e prea mult 15 min.?

Multumesc pentru raspunsuri! DAU FUNDA! (*.*)

Răspuns Câştigător
| Simon_Darius_1999 a răspuns:

1.Testoasele nu fac burta, e deoarece e mascul
2. Daca scoate mult zgomot ia unul mai silențios, nu e bine sa fie stresate, dacă pur si simplu le e frica ascunde-l
3.Nu.De Ce? Au nevoie de iluminat intelegi, ca apa pana acum stai bine cu ea
4.Asta nu stiu sigur intreaba veterinarul
5.Asta difera de la speci, probabil cea mai mare e masculul asa e la testoase
6.Lasa sa se acomodeze, ar fi bine sa interactionezi mai mult cu ele dar nici prea mult
7.3,4,5 chiar
8.Cat sa nu se dehidrateze cam 15-20 min.
Multumesc și eu, no bine trimite-o prin fan-courier

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat