| parishiltonbia a întrebat:

Hei, TPU! Am nevoie de niste nume de arme medievale, in afara de sabie si spada, de preferabil mai practice in razboi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lance, halebarda, sulita, buzdugan, topor, arc, berbec, catapulta.

3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Catapulta,buzdugan, berbec, lance, arc, sulita, armbaleta, scut,

| BTWIN a răspuns:

Lance,topor,furca :))sulita, tapusa

vezi aici :

http://www.descopera.ro/......-medievale

| ionutzz223 a răspuns:

Salut!
Poftim:Bombarda,Carele de lupta,Bilele cu tepi,Hunga Munga,Buzduganul, Catapulta, Arbaleta, Uleiul fierbinte, Focul Grecesc si ultiml vine cu explicati:Cadavrelebig grinesi la prima vedere este greu de imaginat ca un cadavru poate fi folosit ca o amenintare, asediile fortificatiilor din Evul Mediu au dus la "inaugurarea" unei astfel de arme. Cand asediatorii se aflau in fata unei cetati care opunea o rezistenta peste asteptari, iar durata asediului devenea prea mare pentru planurile de razboi ale acestora, atunci era momentul pentru intrarea in scena a cadavrelor intrate in putrefactie, care urmau sa fie catapultate in interiorul cetatilor. In cazul in care dintr-un motiv sa altul nefericitii asediati nu se imbolnaveau, asediatorii recurgeau la cadavrele celor decedati de ciuma. In urma unui astfel de bombardament cu cadavre infestate cu teribilul virus al ciumei bubonice, nicio cetate nu putea rezista.