| ZoZole33 a întrebat:

:*
Ce parere aveti de cazul copilului ucis de caini?sad
Ce credeti ca ar fi de facut in situatia asta? Eutanasierea?

Răspuns Câştigător
| Classy a răspuns:

Eu sunt o iubitoare de caini,dar in aceasta situatie nu exista alta solutie decat eutanasierea! Noi nu avem mentalitatea de dincolo,unde se culeg de pe strada maidanezii, se duc in adaposturi, se ingrijesc si apoi se dau spre adoptie! La noi se lasa sa hoinareasca pe strazi, si sa se manance de vii/sau ca si in acest caz, sa sfasie oameni.Nu exista alta solutie mai buna la ora actuala!

| Braunion a răspuns (pentru Classy):

Eu sunt o iubitoare de caini, dar in aceasta situatie nu exista alta solutie decat eutanasierea!

Pe tine ori nu prea te duce capul si nu realizezi ce spui ori ai venit special sa pui sare pe rana.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui aplicate prevederile legale, inclusiv eutanasierea, in conditiile prevazute de OUG nr.155/2001, privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.4. Câinii fără stăpân vor fi capturaţi şi transportaţi în adăposturile serviciilor pentru gestionarea câinilor fără stăpân, unde vor fi cazaţi o perioadă de 7 zile, cu respectarea normelor prevăzute în anexele nr. 1 şi 2.
ART.5.(1) După examinarea lor de către medicul veterinar, câinii fără stăpân care sunt bolnavi cronici şi incurabili vor fi eutanasiati imediat ce au fost adusi în adaposturi, cu respectarea prevederilor prezentei ordonanţe de urgenta.
(2) Eutanasia este un act de sacrificare prin procedee rapide şi nedureroase a câinilor prevăzuţi la alin. (1) ori care nu au fost revendicati sau adoptati în condiţiile şi în termenele stabilite prin prezenta ordonanţa de urgenta.
ART.6.(1) Eutanasierea câinilor se va face numai de medicii veterinari care poseda atestatul de libera practica eliberat de Colegiul medicilor veterinari, conform prevederilor cuprinse în anexa nr. 3.
(2) Se interzice uciderea câinilor de către alte persoane sau prin alte metode decât cele prevăzute în anexa nr. 3.
ART.7.(1) In situaţia în care, după expirarea termenului de cazare prevăzut la art. 4, câinii nu au fost revendicati sau adoptati conform anexelor nr. 4 şi 5, aceştia vor fi eutanasiati."

| Braunion a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eutanasierea nu se mai poate face decat prin referendum, tot de prin 2007 incoace. Iar dai exemple comuniste...
http://www.ziare.com/......um-1255833

| Ioandelasal a răspuns (pentru Braunion):

Vorbesti fara sa ai habar despre ce-i vorba. Ti-am citat prevederi legale in vigoare acum si nu opinii. Ai citit si opiniile contrare referendumului si de ce este inutil?

| Braunion a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa-i, autoritatile sunt niste tampite. Oprescu nu respecta legea...

| ItachiUchiha a răspuns:

Dupa mine nici-un catel n-ar trebui sa fie eutanasiat dar n-avem ce face imi pare rau de ei!

| RedNose a răspuns:

Ia de-aici, a fost pusa aceasta intrebare de 4-5 ori de cand a murit saracul copil: http://www.tpu.ro/......t-de-acord cautati si voi inainte.

| Oana92 a răspuns:

In primul rand ar trebui incetata mediatizarea acestui caz si asta pentru ca bunica este principalul vinovat. Un copil de 4 ani nu trebuie lasat nesupravegheat nici jumate de minut.Am grija de 2 copii, unul de 3 si unul de 5 ani si stiu ce le poate capul! Mai apoi un copil asa de mic nu merge intr-un minut 1, 5km! Bunica i-a scapat din ochi suficient timp. Aaa..si sa nu mai spunem ca nu duci copii sa se joace in parcuri de unde pot pleca-il putea lovi o masina de exemplu.

Dupa toate astea trebuie sa luam in considerare faptul ca acel caine isi apara intr-un fel teritoriu. E suficient ca acel caine sa fi primit o singura data mancare in acea curte pentru ca mai apoi, instinctiv, sa o apere. Copilul a trecut gardul pe spatiul pe care el il apara. Si sa nu uitam ca un copil nu stie sa se poarte cu un animal, cel mai probabil l-a tras de coada, de urechi pentru a se juca cu el. E posibil ca acele animale sa fi vrut doar sa se joace cu micutul si sa nu fie constiente de puterea lor. Eu am avut un ciobanesc care din joaca sarea pe noi si ne fugarea, dar el nu realiza ca ne poate face rau.

Si sa nu uitam ca totusi parintii au dat dovada de foarte multa nesimtire aparand la tv si postand pe fb la cateva ore de la inmormantare. Nu am copii si Dumnezeu m-a ferit de durerea de a pierde oameni foarte apropiati, dar mi-au murit si mie oameni dragi si nu as fi avut puterea sa merg a2a zi la tv(si repet, nu au fost cei mai apropiati oameni!)

Eu una sunt de acord cu eutanasierea cainilor bolnavi si a celor agresivi. DAR ATAT! Acesti caini pot fi hraniti, vaccinati si educati in asa fel incat sa aduca beneficii(de exemplu politistii care ''patruleaza'' prin oras sa aiba in dotare astfel de animale- bag mana in foc ca se gaseste cineva din sectia respectiva sa aduca mancare pentru ei, pot fi dresati sa gaseasca oameni, droguri si etc-pentru ca pot fi la fel de inteligenti ca cei de rasa, pot fi adoptati de cei care au depozite, hale si etc pentru paza, pot fi folositi in diverse terapii) Se gasesc solutii si pentru ei, totul este sa vrei. Sa ucizi nu a fost niciodata o solutie buna. Ma intreb daca cei care sunt pentru eutanasierea cainilor ar putea sa faca ei insisi o astfel de injectie...

| viotedy a răspuns:

Eutanasiati-si cainii si cei care sunt incompetenti si n-au luat masuri cu ei.

| ElenaSA a răspuns:

Ce sa zic? Durere mare pe familie.Sunt doua probleme aici: nesupravegherea copilului si existenta unor caini periculosi.

| Kriss96 a răspuns:

Nu! Niciun câine nu ar trebui eutanasiat! Nici cei care au omorât copilul şi nici toţi câinii din România,cum au spus la tv că vor să facă. Oamenii sunt cei care ar trebui să se schimbe,să respecte animalele. Doar pentru că nu pot vorbi,sunt mai micuţe şi nu pot trăi fără ajutorul nostru nu înseamnă că suntem superioare lor. Din contră. Ele ne sunt superioare. Oamenii pot munci,pot avea bani să-şi cumpere mâncare şi adăpost. Animalele nu pot! Aşa le-a lăsat Dumnezeu. Să depindă de ajutorul nostru. Sau mai degrabă de mila noastră. Dar majoritatea nu au milă. Li se pare normal să se uite de sus. Înălţimea este singurul lucru pe care îl avem în plus noi oamenii. Niciun animal nu se naşte rău! Oamenii inrăiesc animalele pentru că le resping, le bat, le gonesc, nu le dau să mănânce. Dacă ar fi să aleg între a salva un om oarecare şi a salva un câine, îţi zic sincer că pe câine l-aş alege. Aş alege fiinţa aceea minunată şi loială care nu m-ar părăsi pentru nimic în lume şi care nu are nevoie decât de iubire.

| DarkGhost a răspuns:

Eu as fi zis copilul omarat de omenei mai exact politicieni nu de caini

| Braunion a răspuns (pentru DarkGhost):

Ti-as da funda, dar nu pot. A luat-o in schimb un cap in 4 colturiwinking

| Roxii12 a răspuns:

Toti ar trebui sa fie sterilizati, in adaposturi speciale legale. Doar cainii care prezinta pericol pentru oameni si animale ar trebu eutanasiat, dar doar daca nu mai poate fi dresat/inblanzit. Eu sprijin raspandirea cainilor de rasa, nu mixurile care la maturitate pot avea tulburari de comportament sau boli fatale. Dar na, NU maidanezii sunt de vina ca se inmultesc, ci autoritatile.

| BalanXd_MarianXd_1997 a răspuns:

Uni caini ar trebui eutanasiati dar pe alta parte unu sunt si buni si blanzi!
Totusi ar trebui sa se faca ceva pentru caini mai rai Funda

| AnonimDrummer a răspuns:

Nu ar trebui facut nimic, caninii doar se apara saracii... oamenii sunt de vina, dar sunt prea rau sa admita asta...