| ღჩօოჩօղყƙღ a întrebat:

O pisica la cate luni fata?

Răspuns Câştigător
| DaRyUsS a răspuns:

Naste cam in 3 -4 luni si poate ramane insarcinata un an sau doi

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

2 luni

| DarkBlood32 a răspuns:

9 saptamani

| DarkBlood32 a răspuns:

La 9 saptamani, am citit pe net mai demult

| DarkBlood32 a răspuns:

Aproximativ 9 saptamani.

| Empathizer a răspuns:

In medie la 9 saptamani.

| Empathizer a răspuns:

Gestatia la pisica dureaza intre 61 si 69 de zile, adica aproximativ 9 sapatamani.

| Empathizer a răspuns:

La 2 luni, 2 luni si o saptamana (intre 61-69 de zile).

| gingergirl1 a răspuns:

Am avut si eu o pisicuta si mi-a fatat cam pe la 3 luni de cand "a ramas insarcinata"laughing

| advzxcxzxc a răspuns:

Daca v-ati hotarat ca e timpul ca pisica dumneavoastra sa aiba pui, atunci cateva informatii despre perioada de gestatie, nastere si perioada de dupa nastere sigur nu sunt de prisos.

Perioada de gestatie la pisici variaza de la 57 la 69 de zile, in medie gestatia dureaza cam 9 saptamani, e mult mai usor de tinut minte – ve ganditi ca la oameni dureaza 9 luni si la pisici tot 9, dar saptamani.

Numarul puilor pe care ii va naste variaza si el in functie de varsta pisicii, de la 1 la 8 pisoi; daca sunteti foarte curiosi si vreti sa stiti exact cu cati memebri se va inmulti familia dumneavoastra, in a doua jumatate a paerioadei de gestatie medicul veterinar va va putea lamuri asupra acestui aspect. Sunt doua metode prin care se poate afla numarul viitorilor pui: numararea lor prin palparea abdomenului sau controlul cu ultrasunete (ecografie).

Perioada de gestatie

In prima faza un control de sanatate amanuntit este necesar atat pentru sanatatea pisicii cat si pentru cea a puilor ei.

Pe toata perioada sarcinii cat si un timp dupa nastere dieta femelei va suferi unele modificari; mancarea va fi mai bogata in proteine iar apa nu trebuie sa lipseasca sub nici o forma. Nu-i dati sa manance doar de 2-3 ori pe zi cantitati mari de mancare, din cauza puilor pe care ii poarta nu va putea sa manance mult, recurgeti la mese dese constand in cantitati mai mici de hrana. Daca pisica este obisnuita sa aiba mereu mancare la dispozitie, umpleti vasul mai des. Eventual, in cazul in care pisica accepta, puteti schimba mancarea obisnuita cu hrana speciala pentru pisicute gravide, care se gaseste in comert.

Intrucat pisicuta gestanta se misca mai greu, pe toata perioda gestatiei in general si in special in ultimele 3-4 saptamani de sarcina este indicat sa o tineti in casa pentru a evita eventualele accidente ce-i pot fi fatale ei sau puilor.

Apropierea nasterii

Felul cum se comporta pisica va va spune multe despre stadiul in care se afla sarcina ei; daca veti fi atenti la felul in care se poarta cu 12-24 de ore inaitea nasterii, semnele ca "marele eveniment" se apropie vor fi evidente.

· Cautarea locului in care va naste – o sa observati ca pisica dumneavoastra va cerceta atent toate dulapurile si locurile mai "ascunse" din casa pentru a-si "gasi cuibul". Este momentul sa amenajati un culcus, dotat cu paturi, carpe curate sau prosoape moi, intr-un loc linistit din casa;

· Cu cateva zile sau ore inaintea nasterii va deveni mult mai afectuoasa si iubitoare, o sa se tina dupa stapan oriunde s-ar deplasa acesta;

· Un alt semn ca momentul mult asteptat se apropie este starea de somnolenta, dormind mai tot timpul isi salveaza energia pe care o va consuma in timpul nasterii si dupa;

· Pierderile de lapte sunt un semn vizibil si foarte sigur ca in curand veti avea mai multi membri in familie (pisica isi linge frecvent burtica);

· Temperatura normala a unei pisici este de 37.7 grade Celsius, daca aceasta scade simtitor pregatiti-va sa deveniti fericitii posesori ai unor pisoi nou nascuti J

Nasterea

Prin contractiile uterului, fatul este impins afara, odata cu el poate fi expulzata si placenta – in cazul in care placenta nu iese in acelasi timp cu fatul nu este nici o problema, ea poate fi expulzata in urmatoarele 24 de ore. Atunci cand se nasc, puii sunt inveliti intr-o pojghita – un fel de sac – indepartarea lui in mod natural se va face de catre mama, daca insa pisica nu face acest lucru il indepartati dumneavoastra, cu atentie, apoi frecati usor puiul cu un prosop uscat.

Pentru a fi siguri ca toti puii au fost nascuti numarati placentele, daca numarul placentelor este mai mic sau mai mare decat cel al puilor, anuntati imediat veterinarul.

Cordonul ombilical este indepartat de pisica, tot ea isi va stimula puii sa respire spalandu-icu limba; imediat dupa nastere puii vor incepe sa se hraneasca.

Timpul normal intre nasterea puilor variaza de la 10 minute la 60 de minute, o intarziere mai mare nu este o problema pana in momentul in care aceasta intarziere depaseste 4 ore de asteptare si sunteti sigur ca mai sunt inca pui neneascuti; in acest moment chemarea medicului veterinar este prioritara. Este bine sa aveti din timp pregatit numarul de telefon pentru urgente al acestuia si sa-l anuntati din vreme pentru a fi siguri ca, in cazul unei nasteri cu probleme, va putea interveni.

Pisica si puii ei trebuie examinati in maxim 24 de ore de la nastere pentru evitarea problemelor post-natale.

Probleme ce pot aparea

· Avortul spontan – poate aprea intre a-4a si a-7a saptamana de sarcina ori din cauza malnutritiei mamei pe perioada sarcinii ori din cauza unor malformatii ale fatului. Din pacate nu se pot face foarte multe pentru a impiedica avortul spontan, controlul medical este absolut necesar pentru a evita ramanerea unor fetusi ce pot duce la infectii puternice sau chiar la moartea pisicii;

· Pui nascuti morti – din pacate astfel de evnimente se intampla, tot ce puteti face este sa-i indepartati de mama pentru ca ea sa-si continue procesul nasterii;

· Mastita – marirea glandelor mamare este absolut normala in cazul unei pisici gestante; un motiv de ingrijorare apare atunci cand observati intarituri pe suprafata lor, caldura excesiva, rani etc. in acest caz controlul medicului este necesar;

· Hemoragii postnatale – sangerarile postnatale sunt normale hemoragiile insa, nu; in cazul unor hemoragii chemati urgent medicul sau transportati pisica la clinica la care o duceti in mod obisnuit;

· Scurgerile purulente – un miros neplacut si scurgeri de lichid galben sau galben-verzui sunt primele semne ale unei infectii aparute la nivelul mamelelor, uterului sau vaginului, controlul medicului veterinar este absolut necesar.

Mai sunt si alte probleme ce pot aparea pe parcursul sarcinii sau dupa, pentru orice nelamurire sau suspiciune, un control de rutina este cea mai buna metoda de a va lamuri.

| DaRyUsS a răspuns:

Perioada de gestatie la pisici variaza de la 57 la 69 de zile, in medie gestatia dureaza cam 9 saptamani.