| Laura160 a întrebat:

Hei TPU,stau la casa,am un caine si o pisica, si imi doresc mult un hamster dar mama nu ma lasa caci zice ca avem prea multe animale si nu vrea soareci in casa... Cum s-o conving? PSbig grinau

Răspuns Câştigător
| AndraaP a răspuns:

Bunahappy intr-un sfarsit, parintii mi-au cumparat un hamster, dupa multe rugaminti. am incercat sa i conving cu faptul ca o sa am doar eu grija de el. mare lucru nu trebuie sa i faci. i dai mancare [tot ce ai in casa - legume - fructe - apa] i faci curat si nu cere multa atentie. il poti tine in camera ta de preferabil.
argumentul cel mai bun: te ajuta sa devi responsabil, sa stii sa apreciezi si sa ingrijesti un lucru;
fundita? puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| ligiligi a răspuns:

Buna! Spune-i mamei tale ca hamsterul nu e soarece laughing e o mare diferenta. Poti sa ii zici ca daca te lasa sa il cumperi vei fi cuminte, vei invata mult si vei lua note bune la scoala. Zi ca acum esti mare si nu e o responsabilitate foarte mare sau poti sa iti aduni bani si sa iti cumperi tu unul.Succes!

| Deeateo a răspuns:

Ai putea sa-i spui ca iti doresti foarte mult si ca o sa ai grija de el si o sa-l hranesti si o sa faci curatenie dupa el...si o sa-l ti in camera ta.Probabil o so convingi. Funda?

| LiaLiana a răspuns:

Hei. Poti incerca:1. Sa ii zici ca vei avea numai tu grija de el (ii vei curata cusca, ii vei da de mancare etc.) sau
2. Sa ii spui ca toti prietenii tau au, si numai tu nu ai! Mie mi-a mers cu amandoua. Sper ca te-am ajutat! Funda? :*