| Zellen a întrebat:

Hello. CUm imi pot invata mai repede bichonul sa faca afara?laughing)) momentan face doar la covorasul ala al lui..ca nu are voie afara. Dar zilele astea mergem la ultimul vaccin si o sa aiba voie big grin

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Il certi de fiecare data cand isi face in alta parte nevoile.
Catelul trebuie scos la ora fixa afara pentru a se putea invata.
Scoate catelu dimineata afara si vei vedea in in scurt timp se va invata si se va cere afara...
Asa am procedat eu.
O zi bunahappy

| anonimspecial a răspuns:

Scoate-l cand mai des si trebuie sa stai pana face. La mine catelusa, in primele dati cand am scos-o se tineaca sa ajunga acasa si sa faca pe pled laughing)

Si atunci cand face, il mangai, il lauzi, sa ii dai de inteles ca a facut bine happy

| anonimspecial a răspuns (pentru anonimspecial):

Cat*
tinea ca*

| Zellen explică (pentru anonimspecial):

laughing)) saracuta

| Teodorel a răspuns:

Du-i covorasul afara
Asa le va asocia

| delightful a răspuns:

Buna!
Scoate-l afara dimineata dupa ce se trezeste si dupa mese, atunci are el tendinta de a-si face nevoile in general. Sau observa cu atentie cam cand isi face nevoile pentru a sti cam cand sa il scoti afara. De obicei inainte de fapt, incepe sa adulmece pe jos. Trebuie sa ii creezi un anumit program. Daca il prinzi in fapt (facand pe covoras)cearta-l, ia-l si scoate-l afara fix in momentul ala. Daca a facut deja, nu mai are rost, sterge acolo si nu-l certa sau ceva, nu va intelege nimic.
De asemenea s-ar putea ca el sa fie distras in prima instanta cand va fi afara si sa nu-si faca nevoile decat atunci cand ajunge inapoi in casa pentru ca asa e obisnuit. Trebuie sa-l scoti des si nu-l plimba, fii scurta si la obiect, pentru ca va fi si mai distras. Il scoti 5-10 minute in fata blocului unde era ceva iarba (sau daca nu e, nu uita sa cureti dupa el) si dupa mergi in casa (chiar daca nu a facut). Dupa il scoti iar si tot asa, pana va face. Daca reuseste sa faca lauda-l si poti sa-i dai chiar si o recompensa. Cu timpul va prinde ideea, ai rabdare cu el.
Trebuie sa fii ferma cu el pentru a-l invata ca nu merge cu plansete si prostioare.