| NattyMadda a întrebat:

Hey! azi mi-am cumparat un porcusor de guineea, dar nu am mai avut niciodatahappybig grinNu prea stiu cum sa ma comport cu el si cum sa ma joc cu el. Imi puteti da niste sfaturi?happy Dau funda:*mersi!

Răspuns Câştigător
| Kiyy a răspuns:

Poti sa ii cumperi rotita pe care sa alerge, poti sa il pui pe spate si sa il mangai cu degetul pe burtica love struck asta le place cel mai mult
la mancaruri : le plac morcovii tatati bucatele mici si frunzele de salata verde, nu ii pune prea multe pentru ca deocamdata nu va manca pana nu se va acomoda cu locul unde a fost adus.
rumegusul trebuie schimbat la 3 zile thinking acum depinde si de cata murdarie face, daca face multa ar fi de preferat sa il schimbi cat mai repede pentru ca dupa va trebui sa il speli si pe el.
Cat despre baitza nu trebuie foarte multe, trebuie spalat foarte rar pentru ca daca il speli des se poate imblonavi, eu il spal odata la 2 luni daca e nevoie si simt ca miroase urat daca nu si odata la 4 luni...
sper ca ti'am fost de ajutor
porcusorii de guineea sunt foarte draguti dar unii pot fi foarte agresivi happy

5 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Vad ca nimeni nu a mentionat ca porcusorii de guineea tinuti in captivitate sufera de carente ca vitamina C, deficit care poate fi mortal pentru ei sad pentru a evita aceasta problema, ai grija sa ii storci putina lamaie in apa de baut! In rest, nu e chiar asa dificil, te joci cu el, ii vorbesti, cu timpul iti va recunoaste vocea si va scoate sunete specifice big grin il poti scoate din cusca, il poti lasa sa se plimbe prin casa doar sub supravegherea ta! se va obisnui cu tine treptat. Ai grija sa nu stea in frig sau in curent, sunt foarte sensibili! Joaca-te cu el cum simti tu, cum iti doresti atata timp cat nu te joci agresiv si nu-l bruschezi, e totusi un animalut fragil.

| Kiyy a răspuns:

Mersii pentru apreciere happy

| friday a răspuns:

:O Ce coincidenta. Si eu mi-am cumparat unul ieri si, la fel, nu mai avusem unul niciodata.
Paaai, din cate am auzit (si am si practicat) de la prietenii mei, ca sa se acomodeze cu tine trebuie sa-l tii in brate, sa-l obisnuiesti cu vocea ta, ca sa stie ca nu-i faci niciun rau laughing sa-i dai sa manance din mana ca sa-i castigi increderea.de-astea.
Pot spune ca al meu s-a acomodat deja foarte bine, iar cat despre mancat si toate cele, din moment ce l-ai luat din magazin ar trebui sa fii invatat deja, cu al meu nu sunt probleme.
Bafta! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi am avut si e un porcusor de guineea.Iti sugerez sa te apropii incet d el punete in pat si lasa-l s se plimbe sa te miroase ca s te cun apoi il mangai usor pe tot corpul s vezi cum baraie:Xii dai papica il lasi sa zburde prin camera si mai ales ofera-i dragoste Pt ca ei simt asta.De ex porcusorul meu care acum nu mai e sad fugea de fratelemeulaughing numai l mine statea si putin la parinti in rest cand il chemam venea mancand pamantu l minebig grinSa iti traiascawinking

| SharkBogdy a răspuns:

Hmm am avut porcusor de guinea cam 1 an si cevahappy. Acuma depinde de varsta si de sex uni mai tineri sunt mai agresivi. Din cate am observat la al meu nu le place sa i mangai pe spate si sai iei in brate straight face. I poti hrani cu frunze de varza salata morcovi castraveti... Si sa ai grija cand i faci baie ca sa nu il ineci. A si trebuie schimbat cam odata pe zi ca de obicei fac multa mizerielaughing.