Întrebare recomandată | KinderBeeeib a întrebat:

Hey Tpu.Am un agapornis roseicollis mascul in varsta de 9 luni (eu il am de 3 luni) si la inceput era foarte salbatic si besmetic: ciupea,nu era ascultator,fugea,daca ii dadeai drumul nu-l mai prindeai, era rautacios .....Am incercat sa-l mai imblanzesc cat de cat cu timpul,sa ii mai dau drumul prin casa etc si acum daca imi bag mana in cusca lui fuge, tipa si daca ma chinui dupa 5 minute ma lasa sa il mangai si nu ma mai ciupeste si nu mai e asa besmetic si sunt multumita de eforturile depuse insa as vrea sa aiba incredere in mine,sa nu mai tipe cand imi bag mana in cusca,sa fie mai sociabil,sa se ataseze de mine,sa se puna pe mana mea cand ii dau drumul, sa se puna pe capul meu (a facut-o odata caci se lovise prin camera la aripa si a venit pe capul meu) si nu stiu cum sa procedez.
Ma puteti ajuta?

4 răspunsuri:
| Juiana a răspuns:

Pai nu poti sa imblanzesti un animal venit din salbaticie, este cum ai prinde un arici si l-ai baga in cusca.Si mie imi plac papagalii.Tu ii dai mancare sau altcineva ii da?

| KinderBeeeib explică (pentru Juiana):

Dar nu e din salbaticie, il am de la un crescator care avea 2 agapornis de la magazin si i-au facut pui si puii au facut pui si tot asa.

| Juiana a răspuns (pentru KinderBeeeib):

Tu ii dai de mancare sau altcineva?

| KinderBeeeib explică (pentru Juiana):

Auzi draga: Da ii dau si am grija de el si chiar il iubesc in schimb nu e treaba ta happy